Pulsujące światło będzie ostrzegać przed pieszymi na Dietla

fot. ZIKiT

To rozwiązanie poprawi bezpieczeństwo pieszych. Przy przejściu dla pieszych na ul. Dietla zainstalowano sygnalizację świetlną, która będzie ostrzegać, że zaraz na jezdnię wejdzie pieszy. Czujnik ruchu wywoła żółte pulsujące światło.

Urządzenie zostanie zainstalowane przy przejściu obok skrzyżowania ul. Dietla z ul. Augustiańską. Do tej pory kierowcy skręcający z ul. Dietla często w ostatniej chwili zauważali osoby wchodzące na zebrę.

Pulsacyjne urządzenia świetlne zostało zamontowane nad istniejącymi tarczami znaków. Urządzenie połączone jest z czujnikiem ruchu (zamontowanym pod tarczą) i uruchamia się w momencie, gdy ktoś zbliża się do przejścia dla pieszych. Dzięki temu kierowca dostaje wyraźny, dodatkowy sygnał do zachowania ostrożności.

Podobne rozwiązania sprawdziły się już w innych miejscach w Krakowie, np. na ul. Krowoderskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Szlak, na ul. Bieńczyckiej, ul. Balickiej przy pętli tramwajowej. W tej ostatniej lokalizacji urządzenie pulsacyjne zasilane jest energią słoneczną. W przypadku skrzyżowania ulic Dietla/Augustiańska nie było to możliwe, ze względu na zacienienie powodowane przez kamienice i drzewa na Plantach Dietlowskich.

(wm, ZIKiT)

fot. ZIKiT

Zobacz także