Rada Miasta Krakowa zajmie się budżetem, planami przestrzennymi i opłatą turystyczną

Na najbliższej sesji Rada Miasta Krakowa zajmie się m.in. projektami uchwał i rezolucji dotyczącymi: planów zagospodarowania przestrzennego, emisji obligacji komunalnych, sieci przedszkoli, wprowadzenia opłaty turystycznej oraz zakazu dofinansowywania wydarzeń promujących partie polityczne ze środków publicznych. Sesja odbędzie się w środę, 9 października, o godz. 10:00 w sali obrad Rady Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4. Obrady będzie można śledzić online.

Radni zajmą się projektami uchwał dotyczącymi planów zagospodarowania przestrzennego. W porządku obrad znajdują się między innymi projekty dotyczące uchwalenia miejscowych planów dla obszarów „Soboniowice II”, „Zbiornik wodociągowy Libertów” oraz „Ulica Niebieska – Cmentarz”.

Rada rozpatrzy również zmiany w uchwałach dotyczących emisji obligacji komunalnych, które mają na celu finansowanie długoterminowych inwestycji miejskich. Obie uchwały mają na celu zapewnienie środków na realizację kluczowych projektów miejskich.

Radni będą także dyskutować nad rezolucją w sprawie wprowadzenia opłaty turystycznej, zgłoszoną przez klub radnych „Kraków dla Mieszkańców”. Rezolucja ta skierowana jest do Premiera RP, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Finansów. Celem wprowadzenia opłaty turystycznej jest wsparcie budżetu miasta środkami pochodzącymi od turystów, co miałoby pomóc w finansowaniu utrzymania infrastruktury turystycznej i poprawie jakości życia mieszkańców.

W porządku obrad znalazł się również projektu uchwały dotyczącej ustalenia sieci publicznych przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miejską Kraków. Opiera się on na przepisach prawa oświatowego i samorządowego, a także zawiera listę zmian organizacyjnych, obejmujących połączenia, przekształcenia i likwidacje niektórych placówek. Celem dokumentu jest zapewnienie dzieciom w wieku przedszkolnym odpowiednich miejsc do wychowania przedszkolnego. W dokumencie wymieniono konkretne przedszkola i oddziały przedszkolne, które zostaną objęte siecią prowadzoną przez Gminę Miejską Kraków. Uwzględniono również szczegółowe zmiany, takie jak włączenie przedszkoli do zespołów szkolno-przedszkolnych, przekształcenia oddziałów przedszkolnych w samodzielne placówki oraz likwidacje wybranych filii szkół specjalnych. Projekt uchwały ma na celu optymalizację zarządzania placówkami oświatowymi w Krakowie, bez konieczności zwiększania zatrudnienia, ponoszenia dodatkowych wydatków czy zmniejszania dochodów miasta.

Istotnym punktem obrad będzie również ustalenie kierunków działań dla Prezydenta Miasta dotyczących zakazu dofinansowywania ze środków publicznych wydarzeń promujących partie polityczne lub środowiska polityczne. Projekt uchwały w tej sprawie został zgłoszony przez Klub Radnych „Kraków dla Mieszkańców”. Głównym celem uchwały jest rezygnacja z płatnej promocji miasta Krakowa podczas wydarzeń politycznych oraz zakaz dotowania ich z budżetu miejskiego. W szczególności, jak podkreślają autorzy uchwały, „miasto nie powinno wspierać imprez, które promują konkretne partie polityczne lub opcje polityczne, zwłaszcza w kontekście dobieranych gości, tematyki czy haseł politycznych”.

Najnowsze

Co w Krakowie