Radni miejscy poprali wniosek Jacka Majchrowskiego. Podwyżka za parkowanie dopiero za rok

Dopiero w sierpniu 2024 zmieni się cennik opłat za parkowanie w strefie. Wczoraj Rada Miasta Krakowa przegłosowała wniosek prezydenta Krakowa dotyczących przesunięcia niektórych zapisów związanych ze strefą płatnego parkowania biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Małopolskiego. Ceny pozostaną na razie na dotychczasowym poziomie, a w tym czasie zarząd dróg ma zająć się zakupem i dostosowaniem parkometrów do nowych zasad.

W lutym br. Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę o nowych opłatach za parkowanie na ulicach. Uchwała miała wprowadzić dużo wyższe opłaty. W miejscu trzech dotychczasowych stawek (6 zł/h w podstrefie A, 5 zł w podstrefie B, 4 zł w podstrefie C), miało zacząć obowiązywać zróżnicowanie zarówno z uwagi na czas parkowania, jak i na to, czy za postój płaci osoba posiadająca Kartę Krakowską (płacąca podatki w Krakowie), czy też osoba, która nie ma takiego statusu.

Cześć uchwały zakwestionował wojewoda Łukasz Kmita. Chodziło o zapis, że  niższa opłata dla mieszkańców miała być dostępna tylko w aplikacji, a w parkometrach zniżka nie byłaby dostępna. Zdaniem wojewody zapis w uchwale warunkujący korzystanie z niższych opłat przy płaceniu za pośrednictwem aplikacji był niezgodny z prawem.

​Podwyżki w strefie płatnego parkowania. Wojewoda Łukasz Kmita unieważnił część uchwały

Wojewoda argumentował, że w parkomatach na razie nie ma możliwości zróżnicowania stawek dla posiadaczy Karty Krakowskiej i przyjezdnych, dlatego władze miasta zdecydowały się na przesunięcie terminu wejścia w życie uchwały o nowych opłatach w strefie płatnego parkowania. Do 5 sierpnia parkomaty zostaną przystosowane do zróżnicowania opłat. Na ten cel magistrat przeznaczy 15 mln – konieczna będzie zmiana w oprogramowaniu istniejących urządzeń oraz wymiana najstarszych urządzeń. To umożliwi korzystanie ze zniżek zarówno przy płaceniu za pośrednictwem aplikacji, jak w urządzenia stojących na ulicach.

Od sierpnia 2024 roku, a więc po wejściu w życiu zmian w cenniku, kierowcy posiadający status Karty Krakowskiej zapłacą następujące kwoty (z podziałem na podstrefy A, B i C):

  • za pierwszą godzinę postoju: 6 zł, 5 zł, 4 zł
  • za drugą godzinę: 7 zł , 6 zł, 4 zł
  • za trzecią godzinę: 8 zł, 7 zł, 4 zł
  • za czwartą i kolejne godziny: 6 zł, 5 zł, 4 zł.

Dla kierowców, którzy nie posiadają statusu Karty Krakowskiej, stawki w podstrefach przedstawiają się następująco:

  • za pierwszą godzinę postoju: 9 zł, 8 zł, 7 zł
  • za drugą godzinę: 10 zł, 9 zł, 8 zł
  • za trzecią godzinę: 11 zł, 10 zł, 9 zł
  • za czwartą i kolejne godziny: 9 zł, 8 zł, 7 zł.

Strefa Płatnego parkowania będzie obowiązywała – tak, jak do tej pory – od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-20.00.

Radni PO: Opłaty za parkowanie w Krakowie powinny być zróżnicowane, dla osób płacących podatki w Krakowie oraz osób przyjezdnych

(JS)

 

 

 

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie