Radny i europoseł lobbują za gazem. „Potrzeba wsparcia rządu parlamentu i Brukseli”

Musisz przeczytać

Europoseł Bogusław Sonik i Rafał Komarewicz – radny Przyjaznego Krakowa zapowiadają wspólną walkę o środki na rozbudowę sieci gazowej w Krakowie i ościennych gminach. Będą szukać sojuszników na wszystkich szczeblach władzy.

– Jako samorząd krakowski wiemy, że sami z problemem smogu w 100 proc. nie damy sobie rady. Potrzebujemy wsparcia ze strony polskiego rządu i parlamentu, ale również silnego głosu w strukturach Unii Europejskiej – powiedział na wspólnej konferencji wiceprzewodniczący rady miasta.

Bez pomocy ani rusz!

Rafał Komarewicz wyliczył, że stopień „gazyfikacji” Krakowa wyniósł w 2018 roku niemal 78 proc. Zwracał uwagę, że dla spółek gazowniczych wiele inwestycji jest nieopłacalnych. – W tym zakresie potrzebujemy wsparcia, aby wszyscy chętni mieszkańcy Krakowa mieli możliwość ogrzewania swoich domów gazem – podkreślił.

Odejdźmy od węgla!

Bogusław Sonik przekonywał z kolei, że Unia Europejska poprzez politykę spójności wspomaga odchodzenie od gospodarki opartej na węglu. – Z całego budżetu należy przeznaczyć 25% środków na adaptację i łagodzenie zmian klimatu, którego sednem jest transformacja gospodarki w kierunku czystej energii – mówił.

Europoseł przedstawił również propozycje komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego w nowej perspektywie finansowej, która zaproponowała utworzenie nowego funduszu sprawiedliwej transformacji sektora energetycznego, z budżetem wynoszącym 4,8 mld euro. Fundusz ma zneutralizować społeczne, gospodarcze i środowiskowe skutki wychodzenia z zależności od węgla.

Parlamentarzysta poinformował równocześnie, że Komisja domaga się przekazania środków wsparcia w regionach zależnych od węgla, dotkniętych transformacją ze względu na konieczne przejście strukturalne do gospodarki niskoemisyjnej. Zadeklarował jednocześnie, że jeśli zdobędzie mandat, to w nowej kadencji będzie aktywnie działał na rzecz walki o czystsze powietrze w Małopolsce.

Nowa perspektywa, nowe szanse?

Rafał Komarewicz nie krył swoich oczekiwań wobec nowej perspektywy budżetowej, w której być może znalazłyby się dodatkowe środki na rozbudowę sieci gazowniczej w Krakowie i w tzw. „obwarzanku”, czyli 14 gminach okalających Kraków.

Jako przykład podał Szczawnicę Szczawnicy i sąsiadujące z nią gminy, gdzie Polska Spółka Gazownictwa za ponad 39 milionów złotych realizuje budowę 73 kilometrów gazociągu, a dofinansowanie tego projektu ze środków Unii Europejskiej wyniosło prawie 24 mln złotych.

– Podobne wsparcie i projekty potrzebne są dla gmin ościennych, bowiem smog nie ma granic administracyjnych. Liczę, że uda się wypracować wsparcie finansowe dla gmin wokół Krakowa. Ze swojej strony deklaruję pełne wsparcie, dlatego sam zainicjowałem akcję „Krakowski obwarzanek bez smogu” – dodał.

Bez pieniędzy na węgiel!

Bogusław Sonik zaznaczył, że wspomniana przez Rafała Komarewicza wieloletnia perspektywa budżetowa będzie bardzo ważna. Przestrzegał, że – istnieje ryzyko, że nie będzie w niej miejsca na wsparcie inwestycji związanych ze spalaniem paliw kopalnych, dlatego by osiągnąć nasz cel i umożliwić finansowanie zmian w kraju, należy przedstawić wiarygodną strategię szybkiej transformacji, odchodzenia od paliw kopalnych i nadać dynamizm zahamowanemu rozwojowi odnawialnych źródeł energii. W innym wypadku Polska nie osiągnie 15% udziału OZE w 2020 roku, jak zakłada pakiet 3×20 – stwierdził.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca