Radny PO: Orlen orżnął Kraków na co najmniej 15-16 milionów złotych

Radni klubu Platforma Koalicja Obywatelska chcą, by prezydent miasta zrobił wszystko, co tylko możliwe, by wyegzekwować od Orlenu pieniądze za „sztuczne zawyżanie cen paliw pod koniec 2022 roku. Projekt uchwały w tej sprawie będzie głosowany na środowej sesji. – Orlen orżnął miasto na co najmniej 15-16 milionów złotych – ocenia radny Andrzej Hawranek, szef klubu Platforma Koalicja Obywatelska.

Do kilku radnych pytających o koszty zakupu paliwa przez gminę i jej jednostki właśnie dotarły odpowiedzi na ich interpelacje. Jednym z nich jest szef klubu Platforma Koalicja Obywatelska, radny Andrzej Hawranek. – Kraków w zeszłym roku wydał na paliwo ponad 130 milionów, z prostego rachunku wynika, że Orlen orżnął miasto na co najmniej 15-16 milionów złotych – ocenia radny Hawranek.

W środę, 25 stycznia 2023 roku, Rada Miasta zajmie się projektem uchwały „w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa, zmierzających do wyegzekwowania wszelkich należnych miastu środków, wydanych z tytułu zawyżonych przez PKN Orlen, cen paliw w 2022 roku”. To inicjatywa klubu Platforma Koalicja Obywatelska. Spółka PKN Orlen przez wiele miesięcy utrzymywała kilkuset procentowe marże na sprzedawane przez siebie paliwa, nie było to uzasadnione ani warunkami rynkowymi ani rzeczywistymi kosztami zakupu i uczciwego zysku firmy” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały. Jej autorzy uważają, że Kraków wzorem innych miast, powinien złożyć skargę do Urzędu ochrony Konkurencji i Konsumentów w celu zbadania praktyk monopolistycznych i ukarania monopolisty. radni chcą także, by miasto próbowało odzyskać „nienależnie uzyskane przez PKN Orlen środki”.

(GS)

6 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie