Ratunek dla skóry w krakowskim smogu

Musisz przeczytać

– Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie nadal jest zatrważające, niestety nasz wpływ na ten fakt jest niewielki, lecz dbałością o skórę, możemy decydować o tym, jak Kraków „wygląda”. Preparatów i proponowanych metod jest wiele, nie zawsze kosztują majątek, ważne jednak, aby były odpowiednio dobrane do potrzeb skóry – pisze dla KRKnews.pl międzynarodowy ekspert w dziedzinie kosmetologii, dr n. med. Izabela Załęska*.

dr Izabela Załęska
dr Izabela Załęska

Poprzedni artykuł zatytułowany „Krakowianki starzeją się szybciej” ożywił dyskusję kobiet na temat pielęgnacji, znaczenia naszego wyglądu i w opinii niektórych wyższości stanu zdrowia nad urodą. Przyznaję rację Paniom, które zwróciły uwagę na aspekt zdrowotny. Faktem jest, że wiele chorób manifestuje swoje zmiany właśnie na skórze, a zanieczyszczenie środowiska wpływa na  nasz cały organizm. Nie byłybyśmy jednak kobietami, gdybyśmy nie chciały być piękne i młode, a mężczyźni nie byli by sobą, gdyby nie zwracali uwagi na naszą urodę. Zatem mając na uwadze wszystkie schorzenia i destrukcyjny wpływ stanu powietrza w Krakowie na cały nasz organizm, skupię się na tym co zrobić, aby w tak niekorzystnych warunkach zadziałać prewencyjnie i wyglądać zdrowo i młodo.

O atrakcyjnie wyglądającą skórę, czyli „areał” o powierzchni od 1,5 do nawet 2 m2 możemy zadbać w dwojaki sposób: poprzez odpowiednio dobraną pielęgnację domową oraz specjalistyczne zabiegi w gabinetach kosmetycznych i centrach medycyny estetycznej. Każdy dobry specjalista zaleci działanie prewencyjne i w miarę możliwości połączenie obu terapii. Co wybrać, aby nie „dać się” wolnym rodnikom powstającym pod wpływem krakowskiego smogu ?

Pielęgnacja domowa:

Należy zwrócić tu szczególną uwagę na preparaty zawierające antyoksydanty, składniki nawilżające oraz substancje ochronne. Najlepszym rozwiązaniem jest preparat, który stanowi kombinację składników o wspomnianym działaniu, ważne jednak, aby w opisie zawartości składników (INCI) były one w pierwszej kolejności, a nie na szarym końcu, co zazwyczaj świadczy o ich śladowej, nie mającej większego znaczenia ilości w kosmetyku. Poniżej krótki opis polecanych substancji i preparatów.

1. Antyoksydanty zwalczające wolne rodniki. Jednym ze skuteczniejszych składników jest ekstrakt z zielonej herbaty, dzięki któremu poziom utleniania obniża się nawet o 60 %. W połączeniu ze związkami zwiększającymi syntezę  kolagenu np. jedwab kaishimaru otrzymujemy kombinację przeciwdziałającą procesowi starzenia i utrzymującą skórę w harmonii.

2. Składniki nawilżające, które mają za zadanie zatrzymywać wodę w skórze. Niezaprzeczalnie jednym z najlepszych, jest nadal kwas hialuronowy, którego zadaniem jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia i ujędrnienia naszej skóry. Pamiętajmy, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać około 250 cząsteczek wody. Zastosowanie jednak tylko preparatów zewnętrznych, to zbyt mało, gdyż efekty stosowania nie utrzymują się długo. Dlatego polecam także suplementację doustną wielkocząsteczkowego kwasu hialuronowego, który zadba o skórę na całym ciele i da wymierne efekty.

3. Preparaty ochronne będące kombinacją wspomnianych składników. Moją uwagę zwrócił znakomity produkt marki Kenweel specjalnie przygotowany dla kobiet żyjących w dużych aglomeracjach miejskich. Przemyślana kompozycja składników takich jak żeń szeń, polifenole, olej ryżowy, kompleks aquaphill, witamina C oraz „morskie dna” nie tylko nawilża skórę, zwalcza wolne rodniki, ale także zabezpiecza, co wydaje się być optymalnym rozwiązaniem dla skóry narażonej na ciągły stres oksydacyjny.

Skuteczne, profesjonalne zabiegi w krakowskich gabinetach, których działanie ochroni nas przed skutkami krakowskiego smogu to  głównie:

1. Karboksyterapia – metoda kontrolowanego wstrzykiwania CO2 mająca na celu poprawę lokalnego ukrwienia. Metoda jest bezpieczna i skuteczna, ponieważ produkcja gazu CO2 przez komórki ludzkiego ciała jest naturalna, a gaz jest produktem ubocznym metabolizmu, przenoszonym przez krew i wydychanym przez płuca. Efekt, to lepsze ukrwienie, dotlenienie, a w konsekwencji odżywienie, napięcie i odmłodzenie skóry.

2. Mezoterapia igłowa czyli metoda wprowadzania substancji aktywnych odpowiednio dobranych przez terapeutę, w głąb skóry za pomocą igły. Przewagą tej metody nad wieloma innymi, jest wstrzykiwanie właściwej substancji leczniczej w konkretne miejsce, zatem aktywne składniki działają dokładnie tam gdzie powinny.

3. Jonoforeza jako nieinwazyjna terapia, polegająca na wprowadzaniu składników aktywnych w głąb skóry za pomocą prądu stałego. Metoda ta obecnie jest rzadko wykonywana w gabinetach, pomimo że jest tania i niezwykle skuteczna. Szczególnie polecam wprowadzenie za pomocą tej metody, kwasu askorbinowego.

dr Izabela ZałęskaPodsumowując, preparatów i proponowanych metod jest wiele, nie zawsze kosztują majątek, ważne jednak, aby były odpowiednio dobrane do potrzeb skóry. Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie nadal jest zatrważające, niestety nasz wpływ na ten fakt jest niewielki, lecz dbałością o skórę, możemy decydować o tym jak Kraków „wygląda”.

dr Izabela Załęska

fot. (u góry strony): klinikamlodosci.pl

* Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej i Medycznej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki.  Adiunkt na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Pasje: sport, dieta,muzyka i macierzyństwo. E-mail: Izaleska@icloud.com

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca