Rejestrujesz SIM? Nie daj się oszukać!

Masz telefon na kartę? Nie daj się oszukać operatorom telekomunikacyjnym! Pod koniec sierpnia weszła w życie nowa ustawa antyterrorystyczna, która zakłada konieczność rejestrowania tzw. kart PrePaid. Coraz częściej operatorzy wykorzystują jednak sytuację do wyłudzania naszych danych. – Zdziwiło mnie, że pani w salonie poprosiła o dowód osobisty, by go skserować. Przecież nie zakładam konta w banku! – irytuje się Iza Moś, która postanowiła zarejestrować posiadaną od kilku lat kartę sim.

Nowa ustawa przewiduje, że podczas próby kupna nowej karty SIM będziemy musieli zarejestrować ją, podając takie dane, jak: imię, nazwisko, numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego. Dotyczy to również osób, które do tej pory korzystały z kart PrePaid – jeśli chcą zatrzymać swój numer telefonu, muszą zarejestrować kartę do 1 lutego 2017 roku, w przeciwnym razie nasz numer zostanie dezaktywowany.

Na alarm biją jednak specjaliści UKE i GIODO, zdaniem których, część operatorów wykorzystuje konieczność rejestracji kart SIM do wyłudzania danych osobowych. Okazuje się bowiem, że operatorzy nie powinni pozyskiwać przy tym kopii dokumentów, a jedynie określić sposób w jaki mamy dostarczyć dane potwierdzające naszą tożsamość.

– Pani obsługująca mnie tłumaczyła, że takie są przepisy i musi zrobić kopię, bo inaczej nie będzie mogła zarejestrować numeru, a przepis jest przepis. Wiadomo – dodaje Iza Moś.

UKE i GIODO przyznają, że są już pierwsze zgłoszenia – w tym także z Krakowa, dotyczące nadużyć przy procesie rejestracji karty SIM. Specjaliści ostrzegają, by dobrze zapoznać się z przepisami i nie ulegać namowom konsultantów, a wszelkie przypadki wyłudzania danych osobowych i nadużyć z tym związanych, zgłaszać do odpowiednich organów kontrolnych.

(pt)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie