Rekordowy rok dla Krakowa! Turyści coraz chętniej przyjeżdżają do naszego miasta

Turyści z całego świata przyjeżdżają do Krakowa, by zobaczyć zabytki, wypocząć czy skorzystać z oferty rozrywkowej. W tym roku padł kolejny rekord – nasze miasto odwiedziło aż 14 050 000 osób, które wydały aż 7,5 miliarda złotych! Skąd przyjeżdżali turyści? Gdzie nocowali? Jaki był cel podróży? Koniecznie przeczytajcie!

W tym roku Kraków odwiedziło 14 050 000 osób. To o 550 000 tysięcy turystów więcej niż w zeszłym sezonie. Aż 10 750 000 odwiedzających to Polacy – głównie z Małopolski, Mazowsza i Śląska. Do naszego miasta przybyło 3 300 000 turystów zagranicznych. Najwięcej obcokrajowców przyjechało z Niemiec – 14,2% oraz z Wielkiej Brytanii – 13,9%. Kraków chętnie odwiedzali również Włosi – 11,5%, Francuzi – 11,2%, Hiszpanie – 10,4% i Ukraińcy – 5,4%. 

Zdecydowana większość turystów przybyła do Krakowa, by zobaczyć zabytki – 30,5%. Odwiedzający chętnie korzystali z oferty wypoczynkowej – 18,6%. Część z nich przyjechała do miasta, by skorzystać z oferty rozrywkowej – 8,8%, odwiedzić znajomych i rodzinę – 6,8%, w ramach tranzytu – 6,7% czy w celach biznesowych – 6,7%. 

Podczas pobytu w Krakowie w 2019 r. goście wydali 7,5 miliarda zł. To ponad miliard więcej, niż w poprzednim sezonie. Nie brano pod uwagę kosztów dojazdu. 

Co zwiedzali turyści?

Odwiedzający najchętniej zwiedzają m.in. Wawel, Rynek Główny, Sukiennice, Kazimierz i Stare Miasto. Turyści chętnie odwiedzali również Małopolskę, w tym najczęściej Kopalnię Soli w Wieliczce, Auschwitz-Birkenau, Energylandię, Zakopane i Wadowice.

Istotnym trendem jest wydłużanie się pobytów gości: turyści krajowi śpią najczęściej 2-3 noce, natomiast zagraniczni 4-7 nocy. W ostatnich latach rośnie znaczenie apartamentów i hoteli, a spada liczba noclegów deklarowanych przez turystów w hostelach.

Turyści czują się bezpiecznie

Co warte zaznaczenia, ponad 69,6% gości deklaruje, że w przyszłości powróci do Krakowa, a 75,7% poleci miasto znajomym – to bardzo ważna informacja, która świadczy o tym, jak dobrze postrzegane jest nasze miasto i jego oferta skierowana do turystów. 

Kraków jest postrzegany przez ankietowanych jako miasto bezpieczne. 96% badanych czuje się tutaj swobodnie i nie odczuwa lęku. Również bardzo wysokie oceny otrzymały od ankietowanych poszczególne elementy oferty, takie jak e-płatności, gościnność, usługi przewodnickie, obsługa, atmosfera i informacje.

js/krakow.pl

Najnowsze

Co w Krakowie