Rekordzista ukradł 26 rowerów w dwa miesiące! Zabierał je sprzed domów

Sezon rowerowy rozpoczęli nie tylko amatorzy jazdy na jednośladach, ale również złodzieje. Rekordzista tego lata, ukradł 26 rowerów o łącznej wartości prawie 40 tysięcy złotych, a jego konkubina pomagała mu w ukrywaniu łupów. Ich proceder przerwali sądeccy policjanci, którzy postawili wspólnikom zarzuty, a część skradzionego mienia odzyskali.         

37-letni mieszkaniec Sądecczyzny w krótkich odstępach czasu, od początku maja do końca czerwca ukradł 26 rowerów o łącznej wartości prawie 40 tysięcy złotych. 

– Mężczyzna wynosił głównie drogie, markowe rowery z terenu prywatnych posesji na terenie powiatu nowosądeckiego. Ponadto, 37-latek dwukrotnie włamał się do jednej z myjni samochodowych na terenie Sądecczyzny, skąd wyniósł kasetkę z pieniędzmi o łącznej wartości nieco ponad 6 600 zł. W ubiegły czwartek (5 lipca) mężczyzna usłyszał zarzut kradzieży oraz kradzieży z włamaniem, a ponieważ przestępstw dopuścił się w krótkich odstępach czasu oraz warunkach recydywy, grodzi mu 15 lat pozbawienia wolności – mówi nam Sebastian Gleń z małopolskiej policji.

Jak się okazało, nie działał sam. W przechowywaniu skradzionych rowerów pomagała mu konkubina, której policjanci postawili zarzut paserstwa. Ze względu na to, że 31-latka dopuściła się tego przestępstwa w krótkich odstępach czasu i z wykorzystaniem takiej samej sposobności, grozi jej wyższy wymiar kary – w więzieniu może spędzić ponad 7 lat.

W piątek (6 lipca) Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu zastosowała wobec pary środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Większość kradzieży rowerów podyktowana jest niewłaściwym zabezpieczaniem jednośladu. Dlatego inwestując w drogi sprzęt, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczanie, które może nas ustrzec przed utrata roweru np. u-locki, czy składane zapięcia. Są trudne do usunięcia w krótkim czasie i znacznie utrudnią zadanie złodziejom.

Aby ustrzec się przed kradzieżą jednośladu,  policjanci radzą:

  1. nigdy nie przechowuj roweru w pomieszczeniu, które nie jest solidnie zabezpieczone (dodatkowe zamki, kłódki itp.)
  2. pamiętaj, aby przy zakupie roweru, w karcie gwarancyjnej znalazł się numer seryjny jednośladu,
  3. nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru w miejscach ogólnodostępnych bez żadnego dozoru (np. przed sklepem, na klatce schodowej, w piwnicy, do której jest dostęp jest ogólny),
  4. nigdy nie przypinaj roweru za koło, łańcuch lub inne elementy,  który łatwo można odkręcić,
  5. zawracaj uwagę na osoby, które przebywają na klatkach schodowych czy w piwnicach.

(ip)

fot. materiały operacyjne policji

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie