Rekrutacja do przedszkoli w Krakowie – zasady, terminy, kryteria

W poniedziałek, 1 marca rusza rekrutacja do przedszkoli w Krakowie. Tylko do 26 lutego, a więc do końca tego tygodnia, rodzice, których dzieci już chodzą do przedszkola, mają czas na złożenie deklaracji o kontynuacji edukacji w danej placówce. Oto najważniejsze zasady tegorocznej rekrutacji do przeszkoli, jej terminy i kryteria.

Od 1 do 31 marca rodzice będą mogli składać wnioski o przyjęcie swoich dzieci do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w samorządowych szkołach podstawowych (w tym tzw. zerówek). W marcowej rekrutacji biorą udział wyłącznie dzieci zapisywane do przedszkola po raz pierwszy. Nie uczestniczą w niej dzieci kontynuujące wychowanie przedszkolne w tym samym miejscu – ich rodzice składają jedynie deklarację kontynuacji, którą należy złożyć w przedszkolu do 26 lutego. Zasady, a więc terminy i kryteria, są podobne do obowiązujących podczas poprzedniej rekrutacji do przedszkoli.

Zapisy w Krakowie odbywają się za pomocą elektronicznego serwisu rekrutacyjnego Formico. Tam też będzie dostępna oferta krakowskich przedszkoli i szkół podstawowych prowadzących oddziały przedszkolne.

Terminy rekrutacji do przedszkoli na rok szkolny 2021/2022

1–31 marca – składanie przez rodziców wniosków o przyjęcie do przedszkola / oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym (do 1 kwietnia komisje rekrutacyjne weryfikują wnioski).

23 kwietnia – podanie do publicznej wiadomości przez komisje rekrutacyjne list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

26 kwietnia – 7 maja – potwierdzanie przez rodziców kandydatów woli przyjęcia; brak potwierdzenia w tym terminie jest równoznaczny z rezygnacją z miejsca.

10 maja – ogłoszenie przez komisje rekrutacyjne list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych (od tej daty rodzice mogą składać wnioski do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie odmowy przyjęcia, a następnie odwołania od rozstrzygnięcia komisji do dyrektora przedszkola/szkoły).

Kryteria

1) dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 753) lub też zostało zwolnione z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych – 7 pkt;

2) droga dziecka z domu lub rodzica z miejsca pracy lub miejsca nauki w trybie dziennym (stacjonarnym) do przedszkola wskazanego we wniosku rekrutacyjnym jest krótsza niż droga do jakiegokolwiek innego przedszkola samorządowego – 6 pkt;

3) rodzeństwo dziecka kontynuującego wychowanie przedszkolne w przedszkolu lub zespole szkolno-przedszkolnym wskazanym we wniosku rekrutacyjnym jest pierwsze na liście wybranych przedszkoli – 5 pkt;

4) dziecko uczęszcza w bieżącym roku szkolnym do żłobka lub innej placówki opieki nad dzieckiem do lat 3 zarejestrowanej w Gminie Miejskiej Kraków – 4 pkt;

5) dziecko uczestniczyło w ubiegłorocznym postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkola wskazanego we wniosku rekrutacyjnym jako pierwsze na liście wybranych przedszkoli i nie zostało przyjęte do tego przedszkola – 3 pkt;

6) rodzeństwo dziecka uczestniczy w postępowaniu rekrutacyjnym do tego samego przedszkola lub tego samego zespołu szkolno-przedszkolnego – 2 pkt;

Dokumenty niezbędne do potwierdzania niektórych kryteriów

1) zaświadczenie, że dziecko, dla którego ubiegają się o miejsce w przedszkolu, zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r.

2) dokument potwierdzający adres miejsca pracy lub miejsca nauki rodzica;

3) zaświadczenie wydane przez żłobek lub placówkę opieki nad dzieckiem do lat 3;

4) oświadczenie rodziców lub rodzica samotnie wychowującego dziecko o uczestniczeniu w postępowaniu rekrutacyjnym do tego samego przedszkola rodzeństwa dziecka, w przypadku gdy przedszkola wskazane na pierwszym miejscu na liście preferencji we wnioskach rekrutacyjnych dzieci są różne.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie