Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Krakowie. Ważne informacje i terminy

Musisz przeczytać

Kończy się pierwsza faza rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Krakowie. 10 lipca to bardzo ważny termin dla ósmoklasistów wybierających dalszą ścieżkę nauki. Wtedy mija bowiem termin składania wniosków o przyjęcie do krakowskich liceów ogólnokształcących, techników oraz szkół branżowych I stopnia.

Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Krakowie znacznie różni się od poprzednich. Po pierwsze – zaczęła się później, bo dopiero 15 czerwca. I już w tym tygodniu – 10 lipca – mija termin składania wniosków o przyjęcie do krakowskich liceów ogólnokształcących, techników oraz szkół branżowych I stopnia. Rekrutacja do szkół prowadzonych przez miasto Kraków odbywa się z wykorzystaniem informatycznego systemu rekrutacyjnego, dostępnego na stronie internetowej https://krakow.e-omikron.pl/omikron-parents/main.action.

Do 10 lipca trzeba też uzupełnić wnioski o przyjęcie do szkół o świadectwa ukończenia szkoły podstawowej (w oryginale lub w kopii). Zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty trzeba będzie do 4 sierpnia przekazać do szkoły, o którą stara się nastolatek. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół wniosek o przyjęcie i wymagane załączniki mogą być przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej (PDF lub czytelne zdjęcie) – na adres e-mail szkoły pierwszego wyboru.

Bez naboru uzupełniającego

Druga ważna zmiana dotyczy rezygnacji z naboru uzupełniającego. – Nie udałoby się go przeprowadzić w ustawowym terminie, czyli do końca sierpnia – tłumaczą urzędnicy.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty mają zostać ogłoszone do 31 lipca. Zgodnie z harmonogramem rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, od 31 lipca do 4 sierpnia absolwenci podstawówek będą jeszcze mogli zmienić swoje wnioski rekrutacyjne, w tym także szkoły, do których kandydują.

Inne ważne terminy rekrutacji

Do 10 lipca – uzupełnienie wniosków o przyjęcie do szkół o świadectwa ukończenia szkoły podstawowej (w oryginale lub lepiej w kopii).
Do 4 sierpnia – uzupełnienie wniosków o przyjęcie do szkół o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty (w oryginale lub lepiej w kopii).
12 sierpnia – ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkół.
Od 13 do 18 sierpnia – potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły.
19 sierpnia – ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół.

Są nowości

W samorządowych szkołach w Krakowie na ósmoklasistów czeka ponad 9,8 tys. miejsc. Licea ogólnokształcące oferują naukę w pierwszej klasie 4540 uczniom, technika – 3775, a branżowe szkoły I stopnia – 1513. Od września tego roku miasto będzie prowadzić o jedno liceum mniej – z końcem sierpnia kończy działalność XXXIII LO; od wielu lat nie odbywała się tam nauka ze względu na brak kandydatów.

W nadchodzącym roku szkolnym pojawią się nowe specjalności w szkołach ponadpodstawowych.

Technikum Komunikacyjne nr 25 (w Zespole Szkół nr 1) oraz Technikum Elektryczno-Elektroniczne nr 7 (w Zespole Szkół Elektrycznych nr 1) uruchomią kształcenie w zawodzie technik programista. Osoba, która je ukończy, zyska biegłość w tworzeniu stron, aplikacji internetowych i baz danych, będzie potrafiła nimi administrować, a poza tym projektować, programować i testować aplikacje.

Ponadto Technikum Elektryczno-Elektroniczne nr 7 będzie kolejną szkołą oferującą naukę w zawodzie technik automatyk. Automatyka jest branżą, która przeżywa bardzo szybki rozwój, a automatycy mogą znaleźć zatrudnienie w wielu zakładach pracy.

Branżowa Szkoła I stopnia nr 11 (w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1) od nowego roku szkolnego włączy do swojej oferty zawód kelnera.

GS

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca