Rektor UEK rezygnuje z zasiadania w prezydenckiej radzie naukowej

Musisz przeczytać

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Stanisław Mazur nie jest już członkiem prezydenckiej Rady do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. Stanisław Mazur poinformował o tym za pośrednictwem mediów społecznościowych – „Zachowując największy szacunek dla obywateli naszego kraju, dla polskiego środowiska naukowego, zmuszony jestem poinformować o mojej decyzji o rezygnacji z zasiadania w Radzie do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji, powołanej przez Pana Prezydenta” – napisał rektor.

Rezygnacja rektora UEK z zasiadania w prezydenckiej radzie naukowej to protest przeciwko  podpisanej przez prezydenta ustawie o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.  W liście do głowy państwa Stanisław Mazur pisze, że podpisanie ustawy  to decyzja „trudnych do przewidzenia konsekwencjach dla demokracji”.

„W mojej opinii podpisanie przez Pana Prezydenta ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, to decyzja o wielkich i trudnych do przewidzenia konsekwencjach dla demokracji w Polsce. Mając na względzie bezsprzeczne wady prawne tej ustawy, ale także jej antydemokratyczny charakter, nie mogę pozostać bierny” – napisał rektor. 

Rektor napisał, że  decyzję podejmuje z żalem, ale nie może zaakceptować procesu degradacji porządku prawnego w Polsce i kluczowych mechanizmów nowoczesnego państwa prawnego, które opiera się na stabilnych instytucja państwa –  W mojej opinii ta ustawa przeczy tej logice – kończy rektor.

Do zadań Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji należy m.in. przygotowywanie opinii i ekspertyz dla prezydenta RP, identyfikowanie aktualnych problemów w zakresie szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji oraz dokonywanie analizy zidentyfikowanych problemów, przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji. Przewodniczącym rady został prof. dr hab. Artur Hugo Świergiel.

(JS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

47 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
47 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca