Relikt PRL uratowany! Cracovia nie legnie w gruzach

No i stało się. Małopolski konserwator zabytków wpisał na listę budynków chronionych hotel Cracovia i stojące obok kino Kijów. Inwestor musi zapomnieć o rozbiórce budynku.

Do tej pory hotel był na jedynie na liście zabytków miejskiego konserwatora. Wpisanie go na listę konserwatora wojewódzkiego znacznie zwiększa zakres ochrony budynku. Teraz nie będzie go można nie tylko wyburzyć. Chroniona będzie bryła, ale też elewacja, mozaika, hol, dach nad wejściem do budynku. Wszystkie zmiany inwestor będzie musiał konsultować z konserwatorem.

Decyzja nie jest jeszcze prawomocna,  teraz wojewódzki konserwator czeka na uwagi i odwołania. Można oczekiwać, że odezwie się inwestor. Wszystkie zainteresowane dalszym losem Cracovii strony mają dwa tygodnie na złożenie pisma w tej sprawie do ministra kultury.

Jeśli decyzja się uprawomocni, hotel nie legnie w gruzach, za to stanie się to z planami inwestora.

Ostatnie plany firmy Echo Investment obejmujowały zburzenie byłego hotelu przy al. Focha i jego odtworzenie w postaci dwóch osobnych budynków (łącznie mają one zająć powierzchnię około 29 tys. mkw.). Teraz ten scenariusz jest niemożliwy.

Ciekawe, co na to ZIKiT, który już ogłosił sondę na zmianę nazwy przystanku MPK „Cracovia”. Internetowe głosowanie wygrała opcja „Muzeum Narodowe”, o czym pisaliśmy tutaj:

Kibice: To manipulacja!

(wm)

fot.  cpratt / Foter.com / CC BY-SA

 

Zobacz także