Remont mostu na Nowohuckiej. Czy tam też będzie droga dla rowerów kosztem miejsca dla samochodów?

Po zakończeniu remontu mostu na Wiśle w ciągu ulicy Nowohuckiej zostanie tam wprowadzona nowa organizacja ruchu. Zamiast 4 pasów dla samochodów będą 3. Czwarty dostaną rowerzyści.

W tym tygodniu rozpoczął się remont mostu na Wiśle w ciągu ulicy Nowohuckiej. Wielu kierowców i rowerzystów zastanawia się, czy i ten rejon miasta zostanie objęty Krakowską Tarczą Mobilności. Padają pytania, czy na moście pojawią się pasy dla rowerów kosztem miejsca dla samochodów. I okazuje się, że takie plany ma Zarząd Transportu Publicznego.

Jak informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa, remont mostu na Wiśle obejmuje wymianę izolacji oraz nawierzchni, pojawią się nowe wpusty, dylatacja oraz żelbetowa płyta pomostu, zabezpieczona antykorozyjnie zostanie stalowa płyta pomostu. Nie ma więc mowy o zmianach organizacji ruchu po zakończeniu remontu.

Ale okazuje się, że takie plany ma inna miejska jednostka – Zarząd Transportu Publicznego. Jak powiedział nam Sebastian Kowal z ZTP, na moście w ciągu ulicy Nowohuckiej pojawi się dwukierunkowy pas ruchu dla rowerów. Jadąc Nowohucką w kierunku Podgórza prze mostem na Wiśle dwa pasy ruchu dla samochodów zwężą się do jednego, drugi pas zostanie przeznaczony dla rowerzystów. W odwrotnym kierunku nadal będą dwa pasy ruchu dla aut.

Według Sebastiana Kowala takie zmiany nie powinny spowodować dodatkowych korków w tym rejonie miasta. – Ruch jest o 30 procent mniejszy i jeśli utrzyma się na takim poziomie, to jesteśmy w stanie poradzić sobie ze sterowaniem ruchu samochodów przy pomocy sygnalizacji świetlnych – twierdzi przedstawiciel ZTP.

A co jeśli te założenia się nie sprawdzą i Nowohucka stanie w korkach z powodu zmniejszenia przepustowości na moście? – Proponowane przez nas zmiany będzie można cofnąć i organizacja ruchu wróci do stanu sprzed remontu – zapewnia Sebastian Kowal.

Na razie ograniczenia w tym miejscu wynikają z prowadzonego remontu. Ruch samochodów został przerzucony na jezdnię północną, po jednym pasie w każdym kierunku. Pasy ruchu w kierunku Czyżyn zostały wyłączone na długości ok. 320 metrów. Ruch pieszych jest możliwy tylko po stronie północnej.

ZDMK

Te utrudnienia będą obowiązywać do początku sierpnia, potem roboty przeniosą się na stronę północną, a ruch samochodów – na południową. Wszystkie roboty powinny się zakończyć pod koniec września. I wtedy trzeba się przygotować na nową organizację ruchu na moście.

Grzegorz Skowron

Od środy utrudnienia na Nowohuckiej. Remont mostu na Wiśle potrwa do końca września

Najnowsze

Co w Krakowie