Reorganizacja ruchu na Kazimierzu. Dziś prace, od jutra po nowemu

fot. Google Maps

Uwaga na Kaziku! Koniec z jazdą na pamięć. Dziś wprowadzane są zmiany w organizacji ruchu na ulicach: Estery, Halickiej, Józefa, Miodowej i św. Wawrzyńca.

Kazimierz jest obok Starego Miasta najchętniej odwiedzaną przez turystów dzielnicą Krakowa. Każdego dnia jego ulicami przechodzi dziesiątki tysięcy pieszych. Aby podnieść ich bezpieczeństwo, wprowadzona tam zostanie strefa ograniczonego ruchu.

Statystyki mówią, że na 1000 mieszkańców Krakowa przypada 741 samochodów. Rosnąca ilość pojazdów sprawia, że poruszanie się po uliczkach Kazimierza staje się coraz bardziej kłopotliwe, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Stąd wziął się pomysł, by sprawdzić w tej dzielnicy nowe rozwiązanie regulowania ruchu samochodowego, który ułatwiłby funkcjonowanie zmotoryzowanych mieszkańców Kazimierza i pieszych odwiedzających tę dzielnicę.

Na obszarze Kazimierza wprowadzone zostaną więc nowe zasady ruchu, które z jednej strony pozwolą na większy komfort codziennego funkcjonowania mieszkańców, a jednocześnie zmniejszą natężenie ruchu samochodów i podniosą bezpieczeństwo pieszych. Jednocześnie turyści będą mogli swobodniej odwiedzać najcenniejsze z ich punktu widzenia rejony Kazimierza.

Dojazd do głównych ulic tego zabytkowego obszaru (Miodowa, Dietla, Józefa, Krakowska, Dajwór, Starowiślna) będzie możliwy dla wszystkich. Na mniejsze, wewnętrzne uliczki, wjazd będą mieli mieszkańcy, dostawcy, taksówkarze oraz goście hotelowi. Aby kierowców zniechęcić do krążenia po dzielnicy, fragment ulicy Miodowej, między ul. Bożego Ciała i Brzozową, będzie jednokierunkowy (przejazd będzie możliwy tylko w kierunku do Starowiślnej, na pozostałym odcinku pozostaną dwa kierunki, tak jak obecnie). Dodatkowo na ul. Dietla, na skrajnych pasach pomiędzy ul. Krakowską i Starowiślną, wyznaczone zostaną miejsca do parkowania dostępne nocami (pomiędzy godz. 22 a 7) oraz w weekendy.

(wm, krakow.pl)

fot. Google Maps

Zobacz także