„Restauracje będą działać w niedziele”

– Nie wszystko musi być kupowane w niedziele. Dla chcącego nic trudnego. Nie rozgrzebujmy problemu, ale szukajmy rozwiązania. Jakbym gdzieś jechał to w piątek się zaopatrzę. Po drugie restauracje będą działać. Wielu turystów już nie gotuje i nie bierze ze sobą jedzenia na wyjazd. Kiedyś tak było. Teraz idzie się do restauracji i kupuje się obiad. – powiedział w rozmowie z Jackiem Bańką w Radiu Kraków senator PiS Stanisław Kogut.

Przy okazji sprawy zakazu handlu w niedziele, senator Prawa i Sprawiedliwości odniósł się do projektu ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.
-Nie ma w komisji głosu sprzeciwu. Ta ustawa jest potrzebna, żeby żywność nie była marnowana przez supermarkety. Byłem pomysłodawcą poprawki. Na granicach urzędy celne zabierają odzież. To nie powinno być palone. To powinno trafiać do domów dziecka. Nie można marnować. Tu nie ma kłótni politycznej. Przyjmujemy to jednogłośnie.

Jak dodał Stanisław Kogut, ustawa jest bardzo dobrze przygotowana i wiadomo, że trzeba przekazywać, a nie utylizować żywność. Poinformował, że w pracach komisji biorą też udział organizacje społeczne,również Caritas Polska, które są zainteresowane tym problemem.

– Wiele organizacji pomaga ludziom. Jest taka biurokracja z UE, że trzeba było przyjąć po 10 osób, żeby obsłużyć 1500 osób. Wiele organizacji się wycofuje. Przyjęcie tylu ludzi? Nie stać na to fundacji. Ten dialog jest cudowny na komisji. Szeroka konsultacja jest.

Pytany ograniczenie handlu w niedziele w sklepach wielkopowierzchniowych senator Prawa i Sprawiedliwości powiedział:
– Pan wie, że jestem człowiekiem Solidarności. Jestem wierzący. Niedziela to dzień święty, dla rodziny i kościoła. W krajach laickich Europy w niedziele nie ma handlu w wielkich sklepach. Ta ustawa przejdzie. Może do końca roku zostanie uchwalona przez Sejm i Senat.

 

(bg)

fot. stanislawkogut.strefa.pl

Najnowsze

Co w Krakowie