Sprawdziły się nieoficjalne informację o rezygnacji firmy Rewizor świadczącej usługi kontrolerskie w pojazdach komunikacji miejskiej (więcej o sprawie pisaliśmy dzisiaj w tekście: Nieoficjalnie. Rewizor przestaje kontrolować bilety w komunikacji miejskiej). Firma odstąpiła od realizacji umowy w trybie natychmiastowym. Urząd miasta zapewnia, że kontrole biletowe w autobusach i tramwajach nie znikną.
Firma Rewizor rozwiązała umowę z miastem Kraków dotyczącą kontroli biletów w autobusach i tramwajach. Decyzja ta została ogłoszona w piątek i była nagła dla obu stron. Nie oznacza to jednak, że od jutra gapowicze mogą bezkarnie jeździć autobusami i tramwajami.
Od soboty 1 lipca kontrole w pojazdach komunikacji miejskiej prowadzić będą wyłącznie pracownicy Zarządu Transportu Publicznego. ZTP poinformował, że obecnie prowadzi rekrutację na kontrolerów – Od soboty 1 lipca kontrole w pojazdach komunikacji miejskiej prowadzić będą wyłącznie pracownicy Zarządu Transportu Publicznego, którzy są przeszkoleni. Poza tym ZTP prowadzi rekrutację na kontrolerów. Już bardzo wielu kandydatów się zgłosiło, będziemy podpisywać z nimi kolejne umowy – powiedział Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego. Podkreślił, że dla pasażerów nie oznacza to żadnych zmian.
W czerwcu ZTP ogłosił, że prowadzi rekrutację kontrolerów i od 1 lipca bilety sprawdzać będą – oprócz pracowników Rewizora – także kontrolerzy miejscy. Kontrola pracowników miejskich miała jednak być tylko kontrolą uzupełniającą kontrole Rewizora, który był podwykonawcą ZTP.
Miasto będzie miało własnych kontrolerów biletów w autobusach i tramwajach
Rzecznik Rewizora, Piotr Wieczorek, wyraził obawy co do wpływów ze sprzedaży biletów, które jego zdaniem od soboty drastycznie spadną. Dziennie Rewizor wysyłał 68 kontrolerów, podczas gdy ZTP ma obecnie tylko kilkunastu pracowników, co oznacza, że kontrole w pojazdach komunikacji miejskiej będą prowadzone przez kilka osób dziennie.
Wieczorek twierdzi, że Rewizor próbował porozumieć się z ZTP w sprawie rozwiązania umowy, ale zaproponowane przez ZTP warunki były nie do przyjęcia. Jego zdaniem, ZTP wymusił wypowiedzenie umowy przez Rewizora.
Rzecznik Rewizora podkreślił również, że w ostatnim czasie ZTP przejął kierownika kadry kontrolerskiej Rewizora, a kilkunastu dyspozytorów i kontrolerów już przeniosło się do ZTP.
Wieczorek wspomniał również o problemach związanych z brakiem nowego sprzętu do kontroli, które trwały od 16 miesięcy. Urządzenia używane przez rewizorów często się psuły, a baterie szybko się wyczerpywały. Według niego, brak współdziałania w realizacji umowy, szczególnie brak nowej aparatury ze strony ZTP, był głównym powodem rozwiązania umowy przez Rewizora.
Firma Rewizor zajmowała się kontrolą biletów w Krakowie od marca 2022 r. Od tego czasu ZTP nałożył na nią kary w wysokości ponad 3 mln zł, z czego spółka do tej pory zapłaciła 30 tys. zł. Do tej pory spółka zapłaciła tylko 30 tys. złotych. Jednak Rewizor również ma roszczenia pieniężne wobec ZTP w wysokości 2,7 mln złotych z powodu utraconych przychodów.
(JS)