Aktualności Miasto

Roczna działalność Wavelo. Która stacja jest najbardziej popularna?

Wavelo podsumowało pierwszy rok działalności systemu w Krakowie. Oszacowano, że gdyby użytkownicy systemu, zamiast rowerami, poruszali się po mieście samochodami – do atmosfery trafiłoby 633 tysięcy kilogramów CO2.

W czasie roku działalności Wavelo mieszkańcy Krakowa przejechali w sumie 2.5 mln kilometrów (spędzili na rowerach 260 tys. godzin). Do najbardziej popularnych stacji w systemie należą te zlokalizowane przy Galerii Krakowskiej, Teatrze Bagatela i Placu Wszystkich Świętych. W godzinach porannych użytkownicy najczęściej wypożyczają rowery na Rondzie Mogilskim, a wieczorem przy ul. Pawiej. Stacją docelową w obu przypadkach jest ta zlokalizowana na końcu ul. Szewskiej. Zdeklarował on również, że system jest przygotowany i będzie funkcjonował przez cały okres zimowy.

W mieście do dyspozycji mieszkańców jest 156 stacji oraz 1500 rowerów. Użytkownicy mogą wykupić abonament (określoną liczbę darmowych minut dostępną w ciągu dnia) lub zapłacić za rzeczywisty czas wypożyczenia roweru.

Od początku przyświecał nam cel, by rowery miejskie stały się integralną częścią systemu komunikacji w Krakowie. Tanie abonamenty, rozwinięte sposoby płatności dla wszystkich, solidne jednoślady, powiększający się obszar systemu – to wszystko sprawiło, że krakowianie pokochali Wavelo i zaczęli regularnie z niego korzystać. Na efekty nie trzeba było długo czekać – magiczną liczbę 2 mln przejechanych kilometrów osiągnęliśmy w niecałe jedenaście miesięcy – powiedział Marcin Jeż, Dyrektor ds. Innowacji i Rozwoju, BikeU.

Przedstawiciel ZIKiT zaprezentował, jak wygląda rozwój „miękkiej” (zwanej też „niewidzialną”) infrastruktury rowerowej w Krakowie. Zaznaczył, że wkrótce Kraków dołączy do grona liderów w skali Polski, jeśli chodzi o liczbę ulic z wprowadzonym kontraruchem rowerowym i wyznaczonymi kontrapasami. Przedstawił informacje odnośnie trwających prac ułatwiających poruszanie się na rowerze (Śluza: na Czarnowiejskiej, Piłsudskiego przy Focha; Przejazdy: Kamienna, Łobzowska, Czysta-Reymonta, Most Dębnicki, Kościuszki, plac Bohaterów Getta, Józefińska).

(wm, ZIKiT)