19 marca 1945 roku odbyła się pierwsza po wojnie inauguracja roku akademickiego w UJ, której dokonał ówczesny rektor prof. Tadeusz Lehr-Spławiński. W 79. rocznicę tego wydarzenia władze uczelni, przedstawiciele Samorządu Studentów, Towarzystwa Doktorantów, Stowarzyszenia Absolwentów UJ oraz członkowie Stowarzyszenia „Ne Cedat Academia” złożyli kwiaty pod pamiątkowymi tablicami w Collegium Novum i przy ul. Podwale 2.
Tablice te upamiętniają fakt, że w trudnym i niebezpiecznym czasie wojny i okupacji Uniwersytet Jagielloński nie zaprzestał działalności, lecz realizował ją w formie tajnej. W kamienicy przy ulicy Podwale 2 w czasie okupacji hitlerowskiej mieściło się biuro konspiracyjnego nauczania w Uniwersytecie Jagiellońskim, którym kierował prof. Mieczysław Małecki. Tablica odsłonięta w 2018 na drugim piętrze Collegium Novum oddaje hołd wykładowcom, studentom i organizatorom tajnego nauczania na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inicjatorami ich ufundowania byli członkowie Stowarzyszenia „Ne Cedat Academia” (łac. Niech Akademia nie ustępuje), którego prezesem jest dr Monika Małecka, wnuczka prof. Mieczysława Małeckiego.
Jak zauważył rektor UJ prof. Jacek Popiel, uniwersytet był gotowy do wznowienia działalności kilka tygodni po wyzwoleniu Krakowa spod niemieckiej okupacji, ponieważ przez całą wojnę funkcjonował w konspiracji. Otwarty 19 marca 1945 roku 581. rok akademicki był bardzo krótki, bo trwał zaledwie cztery miesiące, ale w jego trakcie dyplomy ukończenia studiów otrzymało 472 absolwentów, przeprowadzono 65 przewodów doktorskich oraz 12 habilitacji. To wszystko było możliwe dzięki temu, że UJ kontynuował nauczanie w podziemiu.
Uniwersytet Jagielloński był obok uczelni w Lublinie pierwszą szkołą akademicką, która przystąpiła do pracy dydaktycznej i naukowej po wyzwoleniu spod okupacji. Prof. Jan Gwiazdomorski określał to wydarzenie jako „zmartwychwstanie nauki polskiej”. Odradzał się bowiem symbol żywotności kultury i nauki polskiej. W podjętej 19 marca 1945 r. uchwale Senatu UJ stwierdzono, że „pięciolecie wojenne nie stanowiło przerwy w wiekowym trwaniu Almae Matris”.
fot. Anna Wojnar/ UJ
Patrycja Bliska