Rocznica kanonizacji Jana Pawła II. 10 lat temu odbyła się „msza czterech papieży

Dziś przypada rocznica kanonizacji papieża-Polaka, Jana Pawła II. Dziesięć lat temu, 27 kwietnia 2014 roku odbyła się podniosła i nie mająca precedensu w najnowszej historii „msza czterech papieży” – dwóch wynoszonych na ołtarze – Jana Pawła II i Jana XXIII, a także papieża-seniora Benedykta XVI i Ojca świętego Franciszka.

Uroczystość odbyła się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez Jana Pawła II. W ceremonii na placu św. Piotra w Watykanie wzięło udział ponad 800 tysięcy pielgrzymów z całego świata, w tym tysiące z Polski. Papież Franciszek nazwał Jana Pawła II – „papieżem rodziny”, a Jana XXIII – „papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu”.

W mszy kanonizacyjnej uczestniczyło 150 kardynałów i 1000 biskupów, wśród nich blisko 70 z Polski, oraz sześć tysięcy księży. Przy ołtarzu honorowe miejsca zajęło ponad 90 oficjalnych delegacji państwowych, w tym koronowane głowy i szefowie państw. Obecni byli między innymi prezydenci: Bronisław Komorowski i Giorgio Napolitano, którzy reprezentowali kraje pochodzenia świętych.

Uroczystości relacjonowało ponad dwa tysiące dziennikarzy z ponad 60 krajów. Za pośrednictwem mediów kanonizację śledziły miliony ludzi na całym świecie.

Droga Jana Pawła II do świętości była najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Miesiąc po jego pogrzebie papież Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego swojego poprzednika, a 1 maja 2011 roku ogłosił go błogosławionym. 5 lipca 2013 roku papież Franciszek wyraził zgodę na kanonizację. Jej data została wyznaczona na konsystorzu 30 września, na 27 kwietnia następnego roku. Jan Paweł II, przed wyborem kardynał Karol Wojtyła, zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 1978 do 2005 roku. „Papież pielgrzym” odbył 104 podróże na całym świecie. To on w 2000 roku beatyfikował Jana XXIII.

Papieża Polaka ogłoszono świętym dziewięć lat po śmierci i trzy lata po beatyfikacji. Kanonizowany wraz z nim, Jan XXIII kierował Kościołem w latach 1958-1963. Pochodzący z północnych Włoch, Angelo Roncalli był nazywany „dobrym papieżem Janem” lub „Janem uśmiechniętym”. Jego kanonizacja odbyła się pół wieku po śmierci i 13 lat po beatyfikacji.

Mapping na Franciszkańskiej 3. „Wdzięczni Janowi Pawłowi II” (ZDJĘCIA)

Najnowsze

Co w Krakowie