„Na rogu Dekerta” – powstanie park kieszonkowy

To miejsce zapewni okolicznym mieszkańcom chwilę wytchnienia. Przy zbiegu ulic Dekerta, Wałowej i Kiełkowskiego powstanie tzw park kieszonkowy. Skwer zostanie uporządkowany i zaprojektowany na nowo. To efekt akcji krakowskich studentów.

W trakcie akcji crowdfundingowej uzbierano 23 272 zł. Kwota ta została teraz przekazana Zarządowi Zieleni Miejskiej. – Mamy nadzieję, że daliśmy dobry przykład i takich projektów będzie więcej – mówi studentka Katarzyna Zając.

w ramach zagospodarowania skweru o łącznej powierzchni 554 m2 przewidziana jest infrastruktura, dzięki której będzie on przyjazny motylom: przyciągające je specjalne odmiany kwiatów i krzewów, a także domki dla owadów.

W planach jest również zasadzenie gęstych i rzadkich traw, wśród których ulokowane będzie oświetlenie solarne imitujące świetliki. Zamontowane zostaną wygodne ławki, drewniana instalacja ze słowem „motyl” w różnych językach oraz płyty chodnikowe z grami podwórkowymi. W centrum skweru znajdować się będzie wiśnia ozdobna, obok której umieszczona zostanie tablica informująca o inicjatywie.

To miejsce odmieni Zabłocie. Ty też możesz pomóc [WIDEO]

Prace nad projektem nazwanym od lokalizacji skweru – „Na rogu Dekerta” – jego koordynator, Sebastian Grabowski, razem ze studentami mediów społecznościowych w zarządzaniu na UJ oraz Zarządem Zieleni Miejskiej rozpoczął już w październiku ubiegłego roku. Studenci włożyli wiele pracy i serca, aby zmobilizować krakowian i w miesiąc na platformie crowdfundingowej zebrać wymaganą kwotę. Efekty ich starań będą widoczne najpóźniej pod koniec sierpnia. – Będzie to symboliczne zakończenie roku akademickiego i początek kolejnego – powiedział dyrektor ZZM Piotr Kempf.

Jak dodał, swoim zaangażowaniem studenci pokazali wszystkim krakowianom jak bardzo zieleń łączy. – Liczymy, że takie działania staną się standardem w naszym mieście i że skwer „Na rogu Dekerta” będzie pierwszym takim projektem i jednym z wielu – zaznaczył dyrektor ZZM.

(wm, krakow.pl)

Najnowsze

Co w Krakowie