Rowerowa Małopolska? Od 2020 roku!

Za cztery lata krakowianie będą mogli planować podróżowanie rowerem nie tylko po Krakowie, ale po całej Małopolsce – zakłada to nowatorski projekt Velo Małopolska. W ramach programu powstać ma aż 600 km tras rowerowych, które połączą główne miasta naszego regionu. Nowe trasy mają służyć nie tylko mieszkańcom, ale również turystom rowerowym z całej Polski.

Velo Małopolska zakłada, że do 2020 roku w Małopolsce powstanie 600 km tras łączących Kraków, Tarnów, Oświęcim, Nowy Targ, Nowy Sącz, Chrzanów i Zakopane oraz Olkusz. Dzięki temu mieszkańcy regionu i turyści z innych regionów Polski, będą mogli planować wielodniowe wyprawy rowerowe i przy okazji poznawać najciekawsze miejsca Małopolski.

Autorzy programu projektujący trasy rowerowe położyli nacisk na ich położenie i walory krajobrazowe. Ścieżki wytyczono głównie w korytarzach kolejowych i po wałach Wisły, Dunajca, Skawy, Raby, Prądnika i Rudawy. Dzięki temu rowerzyści będą mogli uniknąć podróżowania ruchliwymi trasami drogowymi, co wpłynie nie tylko na odczucia estetyczne, ale również bezpieczeństwo cyklistów.

Projekt pochłonie ok. 200 mln złotych i zakłada nie tylko budowę ścieżek, ale również Miejsc Obsługi Rowerzystów oraz infrastruktury rowerowej w sąsiedztwie tras.

(pt)

Najnowsze

Co w Krakowie