Rowery miejskie: Bez abonamentu dopiero na wiosnę

We wtorek pisaliśmy na temat nowego sposobu opłat za wypożyczenie rowerów miejskich Wavelo. Okazuje się, że będzie możliwe wypożyczenie rowerów bez wykupienia abonamentu miesięcznego, ale dopiero na wiosnę.

Operator systemu chwali się systemem abonamentowym. Przypomnijmy: Pakiet kosztujący 19 zł upoważnia do jazdy przez 60 minut dziennie. Pakiet 24 zł to 90 minut każdego dnia. Trzeba będzie bardzo umiejętnie planować podróże, bo przekroczenie limitu będzie nas kosztowało. Operator chwali się, że mało, bo tylko 5 groszy za minutę, czyli 3 zł za godzinę.Cennik rowerów Walevo

Zbliżający się okres jesienno-zimowy będzie testem dla tego rozwiązania.

– Wavelo to pierwszy system w Polsce oparty w większości na opłatach abonamentowych użytkowników. Takie systemy działają już z powodzeniem m.in. w Ameryce, Kanadzie i Australii. Okres jesienno-zimowy w Krakowie to dla nas intensywny czas wdrażania systemu. Chcemy w tym czasie sprawdzić, jak działają rozwiązania, które zaproponowaliśmy. Bardzo zależy nam również, by w tym pierwszym procesie testowania systemu czynny udział wzięli krakowianie. Będziemy uważnie słuchać ich uwag i rozważymy każdą propozycję ulepszenia systemu – mówi dyrektor operacyjny projektu Bike U w Krakowie, Albert Wójtowicz.

Dodatkowe opcje mają wejść w życie na wiosnę. Operator ma zamiar wprowadzić abonamenty dwudniowe oraz możliwość jednorazowego wypożyczenia roweru, ceny nie zostały jednak jeszcze podane, a niewiele wskazuje na to, by pojawił się, tak popularny wśród Krakowian, darmowy okres 20-minutowy.

W październiku, na krakowskich ulicach pojawi się 15 stacji i 100 rowerów. Zgodnie z umową, w końcowym etapie wdrażania systemu, który przypadnie na połowę kwietnia 2017, do dyspozycji krakowian i turystów będzie aż 100 stacji i 1500 jednośladów.

BikeU działa w Polsce od 2014 r., jako spółka francuskiej Grupy Egis, która jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie. Rowery BikeU można wypożyczyć obecnie w trzech polskich miastach: Szczecinie, Bydgoszczy i Bielsko-Białej.

(mm)

fot. ZIKiT

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie