Róża Thun idzie do sądu! Nie zgadza się z decyzją prokuratury ws. szubienic

Róża Thun / fot. KRKnews

Prokuratura w Katowicach ostatecznie ukończyła śledztwo w sprawie „szubienic”, na których powieszono portrety europosłów, w tym krakowianki Róży Thun.

Jak wynika z pisma dostarczonego pełnomocnikowi poszkodowanych, Prokuratura Regionalna w Katowicach ostatecznie utrzymała postanowienie Prokuratury Okręgowej ws umorzenia śledztwa dotyczącego organizacji „happeningu”, na którym publicznie i symbolicznie powieszono portrety sześciorga europosłów: Róży Thun, Danuty Huebner, Michała Boniego, Danuty Jazłowieckiej, Julii Pitery oraz Barbary Kudryckiej.

Śledztwo w tej sprawie toczyło się bardzo przewlekle, poszkodowaniu skarżyli się na opieszałość działań. Ostatecznie śledztwo zostało umorzone. Po zaskarżeniu tej decyzji – Sąd Okręgowy nakazał wznowić postępowanie. Prokuratura ponownie postanowiła nie przygotować aktu oskarżenia i zamknęła śledztwo. Europosłowie ponownie się odwołali tym razem już do Prokuratury Regionalnej. Ta nie znalazła powodów, aby ponownie sprawa miała trafić do rozpatrzenia.

Europosłanka Róża Thun już poinformowała, że zamierza skorzystać z możliwości wniesienia aktu oskarżenia bezpośrednio do sądu przeciwko organizatorom tzw. subsydiarny akt oskarżenia.

(ko)

Zobacz także