Rozłam na krakowskiej prawicy. Poseł z Krakowa krytykuje krakowskiego premiera

Ale się porobiło! Krakowski poseł Ryszard Terlecki zaatakował na antenie radiowej Trójki Jarosława Gowina. – Stawia na projekt, którego nie zna ani rząd ani klub parlamentarny – mówi.

Chodzi o projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, który Gowin zaprezentuje podczas rozpoczynającego się dziś w Krakowie Narodowego Kongresu Nauki. – Nowa ustawa jest priorytetem i prowadzić będzie do rozwoju gospodarczego kraju – zapowiada minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Gowin zapowiedział, że od wtorku każdy będzie miał miesiąc na zgłoszenie swoich uwag do ustawy. Potem rozpoczną się ok. dwumiesięczne konsultacje na projektem i zgłoszonymi uwagami. – Liczę, że rząd przyjmie ustawę i skieruje ją do Sejmu na początku roku. Liczę, że wiosną ustawa zostanie przyjęta przez parlament, a w kwietniu, maju, najdalej w czerwcu podpisana przez prezydenta – mówi Gowin.

Tym czasem niespotykanie spotyka go cios z jego strony sceny politycznej. Terlecki twierdzi, że projekt ustawy to „dziwne pomysły”.

– Premier [Gowin] tylko ogólnie przedstawiał zarys tych pomysłów, no to pewne wątpliwości się pojawiają. Trudno właściwie mówić o wątpliwościach wtedy, kiedy się nie zna na pewno projektu, ale słyszałem, że tam mają być np. wydłużona studia zaoczne, że źle są potraktowane małe, prowincjonalne uczelnie albo że tytuły naukowe będzie nadawać nie rada wydziału, która się na tym zna, tylko Senat złożony – jak wiadomo – z przedstawicieli różnych kierunków, że recenzje prac habilitacyjnych czy doktorskich mają być utajnione. To wszystko są dziwne pomysły i wątpię, żebyśmy się na nie zgodzili – mówił Terlecki w rozmowie z Beatą Michniewicz w „Salonie politycznym Trójki”.

– Dziwi mnie, dlaczego premier przedstawia projekt, którego nie zna rząd ani klub parlamentarny, który ma go uchwalić – dodał Terlecki.

(wm, Radiowa Trójka, 300polityka.pl)

fot. Jan Lorek

Zobacz także