Rozmowa Dnia: Smog dziękuje politykom!

Rynek Główny nocą. Fot. Jan Musiał

Tylko u nas! O tę rozmowę staraliśmy się od kilku tygodni, wreszcie udało się. Portal KRKnews rozmawia ze smogiem. O ostatnich dniach, o jego odczuciach, o obecnej sytuacji i o najbliższej przyszłości.

KRKnews: Cześć, smogu. Jak się masz w piątkowy poranek?
Smog: Dziękuję, bez szału, ale przyzwoicie. Najlepiej idzie mi w okolicach ulicy Telimeny, tam PM10 osiągnęło 217 jednostek i liczę, że jeszcze pójdzie w górę. To nie te wyniki co kilka dni temu, ale wciąż jest nieźle. Częste wizyty na siłce, dbanie o siebie, a przede wszystkim – zdrowe odżywianie – czynią cuda!

KRKnews: Wczoraj przeżywałeś trudne chwile, prawda?
Smog: Oj faktycznie, wczesnym popołudniem przez chwilę myślałem, że już po mnie. O godzinie 13:00 na jednej z krakowskich stacji, przy ul. Złoty Róg wartość PM10 po raz pierwszy od niepamiętnych czasów spadła poniżej normy! Zanotowano 40 ug / m3. Zadrżałem… Ale na szczęście po południu wróciłem do formy i w nocy znów mogłem straszyć.

KRKnews: Masz zamiar wrócić do formy z końcówki stycznia, gdy PM10 dochodziło do 500 jednostek?
Smog: O niczym innym nie marzę! Nie wiem jednak, czy się uda, bo jest już nieco cieplej, a w kolejne dni temperatura ma jeszcze iść w górę. Będzie ciężko. Obiecuję krakowianom, że dam z siebie wszystko! Cudownie jest wisieć nad takim pięknym miastem, nawet nie wiecie, jak wspaniale wygląda z góry. Zium, tu sobie polecę. Zium, tam sobie polecę. Na Rynek, na Kazimierz. Jest pięknie. To nie to co bycie smogiem nad, z całym szacunkiem, nad Rybnikiem.

KRKnews: Obecnie nad Krakowem pomaga ci brak wiatru.
Smog: O tak i to bardzo. Mogę sobie spokojnie zalegać nad Krakowem. Podpytałem niedawno tu i ówdzie i okazuje się, że w najbliższych dniach nad waszym, tfu!, naszym miastem nie będzie mocno wiało. Bardzo mnie to cieszy, bo będziemy mogli dłużej pobyć razem.

KRKnews: Ustawa antysmogowa cię zasmuciła?
Smog: Nie do końca rozumiem jej intencje, to może popsuć nasze stosunki. Ale to melodia przyszłości, więc na razie nie zawracam sobie tym głowy.

KRKnews: Masz coś do powiedzenia krakowianom?
Smog: Przede wszystkim dziękuję politykom za wsparcie, bez ich pomocy trudno byłoby osiągnąć takie rozmiary. Pozdrawiam też wszystkich krakowian, dobrze mi z wami!

KRKnews: A czy wiesz, że krakowianie nie chcą cię w swoim mieście?
Smog: Panie redaktorze, obawiam się, że mija się pan z prawdą. No naprawdę… Może skończmy już ten wywiad.

Rozmawiał WM

fot. Jan Musiał

Przeczytaj także:

Ludzie umierają, a oni robią się coraz bardziej obsceniczni!

Zobacz także