Lifestyle Polecane

Kobiety się zamartwiają, a 99% facetów tych milimetrowych linii nie widzi

I zaczęło się – sezon na „nie ubiorę krótkich spodenek, stroju kąpielowego i letniej sukienki bo mam szpecące rozstępy” uważam za otwarty! –  pisze dr Izabela Załęska* dla KRKnews.pl.

Drobne, niepozorne linie na ciele są powodem kompleksów wielu krakowskich kobiet.  Słyszę, że „są nieestetyczne, wręcz paskudne i zdecydowanie determinują atrakcyjność fizyczną, a co ważne przecież wszyscy je widzą i zawsze na nie patrzą”.

Drogie Panie, zanim gruntownie rozpatrzymy ich etiologię, chciałam Was zapewnić, że 99% mężczyzn absolutnie ich nie widzi, co więcej nie traktuje milimetrowych delikatnych linii jako jakikolwiek defekt.

Panowie nie są w stanie zauważyć naszej gruntownej przemiany po wizycie u fryzjera, „wciskamy” im, że nowiutka sukienka jest stara, a butów rzeczywiście nie zauważyli, bo detale różniące je od poprzednich są na tyle minimalne, że dla oka męskiego raczej niezauważalne. Czy naprawdę zatem powinnyśmy zamartwiać się kilkoma liniami na pośladkach?

Czym są rozstępy?

Rozstępy to linijne zmiany wyglądem przypominające blizny, które równolegle lub promieniście dotykają powłoki naszego ciała. Pierwotnie, do około 3 miesiąca, mają czerwono-niebieskawe zabarwienie, które wraz z upływem czasu ulega rozjaśnieniu i pozostaje na lata mieniąc się w kolorystyce „kości słoniowej”.

dr Izabela Załęska

Dlaczego powstają?

Najistotniejsze jest to, aby zrozumieć, że rozstępy są defektem skóry dotyczącym patologii w skórze właściwej polegającym na zaniku włókien sprężystych.

Jak się to dzieje:

  • jednym z czynników, który przyczynia się do uszkodzenia włókien tkanki łącznej jest długotrwałe rozciąganie naszej skóry związane zazwyczaj z nagłym przyrostem masy ciała – zarówno tkanki tłuszczowej, jaki i mięśniowej. W tym przypadku predysponowane do rozwoju rozstępów są młode kobiety o jasnej i delikatnej skórze. A co ciekawe z wiekiem u tej samej osoby i np. przy drugiej ciąży tendencja do nowych rozstępów jest już mniejsza. W wyniku tego mechanizmu rozstępy mogą pojawiać się u osób otyłych i trenujących kulturystykę.
  • Ciąża!? Tak, to okres w życiu kobiety, kiedy dochodzi nie tylko do przyrostu masy ciała, ale także do zmian hormonalnych zatem nadmierne naciąganie skóry i wpływ układu endokrynnego powoduje, że wraz z ciążą w pakiecie powitalnym otrzymujemy zmiany w elastyczności skóry i w konsekwencji rozstępy.
  • Całą grupę osób dotkniętych rozstępami stanowią także pacjenci endokrynologiczni, u których stwierdzono nadmierne wydzielanie kortykosteroidów np. w nadczynności nadnerczy.

Rozstępy mogą być także wynikiem stosowania ogólnej lub miejscowej terapii kortykosteroidami, które zwłaszcza w terapii miejscowej doprowadzają do uszkodzenia tkanki łącznej.

Czy możemy im zapobiegać ?

Tak! Niezwykle istotna jest profilaktyka oparta na:

  • utrzymywaniu prawidłowej masy ciała
  • regularnej aktywności fizycznej – najlepiej pod okiem specjalisty, który w przypadku problemów doradzi nam właściwe ćwiczenia unikając tych wyczynowych i siłowych
  • ochrona przed UV!!!, ale także przed przegrzaniem i niskimi temperaturami
  • regularna kontrola gospodarki hormonalnej, zwłaszcza w przypadku predyspozycji genetycznych
  • masaże – także regularne automasaże w domu
  • zabiegi uelastyczniające i nawilżające oraz
  • stosowanie odpowiednich preparatów w okresach największego ryzyka czyli w ciąży, przy występowaniu zaburzeń hormonalnych czy leczeniu otyłości!

Czy możemy je zminimalizować, aby stały się dla nas prawie niewidoczne i pozwalały na swobodne noszenie krótkich spodenek?

TAK!!! i właśnie o tym  oraz o skuteczności metod opowiem  za dwa tygodnie tylko dla Czytelników KRKnews 🙂

dr Izabela Załęska

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay

* Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej i Medycznej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki. Adiunkt na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Pasje: sport, dieta,muzyka i macierzyństwo. E-mail: Izaleska@icloud.com.

Lubisz się opalać? Narażasz się na raka! Jest jednak szansa na ratunek