Poznaliśmy laureatów 81. Konkursu Szopek Krakowskich – w kategorii szopek dużych zwyciężyli Renata Markowska i Józef Madej, szopek średnich – Leszek Zarzycki, Stanisław Malik oraz Krzysztof Delkowski i Małgorzata Konieczny, zaś pierwszą nagrodę za szopkę małą zdobył Zbigniew Madej. Z kolei za najlepszą szopkę miniaturową uznano dzieła Jana Kirsza i Zbigniewa Madeja. Szopki można oglądać na wystawie w Pałacu Krzysztofory do 25 lutego 2024 roku.
Do 81. Konkursu Szopek Krakowskich o zgłoszono 229 szopek –75 szopek w kategorii seniorów, 6 szopek w kategorii szopek młodzieżowych, 19 szopek rodzinnych, 68 szopek dziecięcych indywidualnych, 45 szopek szkolnych oraz 16 szopek kategorii OFF.
Szopki oceniono w sześciu kategoriach: kategorii seniorów, kategorii młodzieżowej, kategorii rodzinnej, kategorii dziecięcej, kategorii szkolnej i kategorii OFF. Prace oceniła komisja składająca się z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów czy plastyków.
W kategorii szopek dużych zwyciężyli Renata Markowska i Józef Madej, w kategorii szopek średnich – Leszek Zarzycki, Stanisław Malik oraz Krzysztof Delkowski i Małgorzata Konieczny, zaś pierwszą nagrodę za szopkę małą zdobył Zbigniew Madej. Z kolei za najlepszą szopkę miniaturową uznano dzieła Jana Kirsza i Zbigniewa Madeja.
Przyznano też nagrodę im. Zofii i Romana Reinfussów, która trafiła do Jana Kirsza. Natomiast nagrodę im. Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Jerzego Dobrzyckiego otrzymała Renata Markowska. Nagrodą im. Anny Szałapak, ufundowaną przez przyjaciół Anny Szałapak z Poznania, uhonorowano Jakuba Zawadzińskiego.
W kategorii szopek młodzieżowych I nagrodę otrzymali Julia Cyganik, Katarzyna Strzelczyk oraz Stanisław Ożóg. W kategorii szopek dziecięcych zwyciężyli: Zofia Solecka i Julia Nowosad (12-14 lat), Antonina Solecka (9-11 lat) i Mikołaj Panek (do 8 lat). Za najpiękniejszą szopką rodzinną uznano prace Anety, Grzegorza, Mateusza, Pauliny i Emilii Wąsik oraz Joanny Gawareckiej, Ireny Klaś i Róży Mystkowskiej. Wśród szopek szkolnych zwyciężyła klasa 3a ze Szkoły Podstawowej nr 33 im. Króla Stefana Batorego w Krakowie.
– W tym roku pojawiła się też kategoria szopka OFF, w której ocenialiśmy prace wykonane dowolną techniką artystyczną i przy użyciu dowolnego materiału, zarówno płaskie, jak i przestrzenne, w których zawarte są czytelne odniesienia do tradycji szopki krakowskiej. Główną nagrodę w tej kategorii otrzymali Wiesław Barczewski i Miejskie Hafciarki – mówi Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Krakowa.
81. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Szopki zgłoszone na jubileuszowy konkurs można podziwiać w Pałacu Krzysztofory do 25 lutego 2024 r.
Patrycja Bliska