Kultura Polecane

Rusz się z domu! Co w Krakowie można robić w Majówkę? [spis propozycji]

Jeśli ktoś został w domu, to nie znaczy, że jest skazany na siedzenie w czterech ścianach przed telewizorem. Sprawdź, co Kraków oferuje w czasie Majówki!

Najważniejszy festiwal filmowy w Krakowie powrócił już po raz jedenasty! Netia Off Camera potrwa aż do końca majówki, czyli do niedzieli 6 maja. A co się tam będzie działo? Polską premierę będzie miał najnowszy film Romana Polańskiego „Prawdziwa historia”, a sam reżyser będzie gościem festiwalu. Poza tym tradycyjne konkursy – główny i polskich filmów fabularnych. Poza dobrze znanymi i lubianymi sekcjami, takimi jak Amerykańscy niezależni, obejrzycie filmy z kategorii sportowych, o zemście czy nastolatkach i problemach dojrzewania. Nie zabraknie oczywiście pokazów plenerowych nad Wisłą i na placu Szczepańskim

Netia Off Camera to nie tylko filmy, ale i muzyka! Off Scena stała się już tradycją – polscy i zagraniczni niezależni artyści będą koncertować tym razem w ZetPeTe w Tytano. A kto zagra? Wśród polskich artystów, którzy wystąpią na Offie, pojawią się soulowe So Flow, songwriter występujący pod pseudonimem Runforrest, czy wschodzące gwiazdy z Sonbird. Z zagranicy przyjadą do nas m.in. łotewscy przedstawiciele indie sceny, czyli Carnival Youth, a także Roo Panes, znany z charakterystycznej barwy głosu i pięknych melodii. Off Scena do czwartku w ZetPeTe!

Zupełnie inne muzyczne wydarzenie rozpoczęło się w piątek w Radiu Kraków. Już po raz 24. możecie wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu „Starzy i młodzi, czyli Jazz w Krakowie”.Co w programie? W poniedziałek, 30 kwietnia, w Muzeum Manggha wystąpi polsko-norweski Maciej Obara Quartet z projektem „Unloved”. Uczta muzyczna gwarantowana!

Na drugą część majówki Bagatela zaplanowała „Pomoc domową”, czyli kontynuację brawurowego „Boeinga, boeinga – Odlotowych narzeczonych”. Dla rezolutnej pokojówki Nadii nowa praca oznacza nowe kłopoty, choć entuzjastycznie oddający się romansom chlebodawcy pozwalają jej drenować swoje portfele i barek. W spektaklu publiczność odnajdzie wszystkie chwyty klasycznej farsy. Spektakl do obejrzenia od 1 do 3 maja o godz. 19.15.

Wraz z Muzeum Fotografii w Krakowie zapraszamy w poniedziałek 30 kwietnia do zabytkowej Strzelnicy na Woli Justowskiej. O godz. 18.00 w nowej siedzibie muzeum rozpocznie się przyjęcie z Mozartem – MOZARTparty. Mozart publiczność wprawiał w zachwyt nie tylko własnymi kompozycjami, ale też umiejętnością gry na pianoforte – instrumencie nowoczesnym i wzbudzającym wyjątkowe zainteresowanie. Kompozytor lubował się w popisowych sztuczkach – jego ulubionym numerem było granie z zakrytymi materiałem dłońmi. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na swoją muzykę, tylko w latach 1784–1786 Mozart napisał aż dwanaście koncertów na fortepian z towarzyszeniem orkiestry, w tym co najmniej dziewięć z myślą o sobie jako wykonawcy. Kompozycje, które usłyszymy podczas MOZARTparty w Strzelnicy, to utwory służące przede wszystkim rozrywce, zabrzmią w ciekawej interpretacji orkiestry Cornu Copiae, grającej na historycznych instrumentach oraz Aksela Kolstada – artysty wyjątkowego, światowej sławy norweskiego pianisty, komika i showmana, okrzykniętego przez magazyn „Time” Quentinem Tarantino muzyki klasycznej. Nad całością wykonania czuwać będzie dyrygent Zygmunt Magiera.

Bardzo krakowską tradycją są Lekcje śpiewania. W świąteczny czwartek 3 maja, o godz. 17.00, na Małym Rynku odbędzie się 68. edycja tego wydarzenia. Na koncert, którego głównymi wykonawcami są krakowianie, tradycyjnie zapraszają: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, kabaret Loch Camelot i Biblioteka Polskiej Piosenki. Zachęcamy wszystkich, którzy planują spędzić w Krakowie święto Konstytucji 3 Maja, do udziału! Tematem lekcji z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności będą pieśni tematycznie związane ze świętem Konstytucji 3 Maja, ale nie tylko. Na tę szczególną okazję przygotowano 4 tys. bezpłatnych śpiewników.

Jeszcze tylko do 6 maja w krakowskiej Galerii Bonarka można zobaczyć cieszącą się dużym zainteresowaniem wystawę, która prezentuje tajemnice ludzkiego ciała: Body Worlds. Może więc krótki wypad majówkowy przeznaczyć właśnie na obejrzenie wystawy? Tej, albo innej, ale równie spektakularnej – w dawnym hotelu Forum wejdziecie bowiem na pokład Titanica!

W tym roku długi majowy weekend można rozciągnąć na cały tydzień. Nowohuckie Centrum Kultury tradycyjnie zarezerwowało ten czas dla miłośników tańca. Przed nami więc siedem dni Festiwalu Tańca Współczesnego „Spacer”, a dodatkowo na zakończenie weekendu, w niedzielę 6 maja „Koncert dla Wojtka Bellona”. Od poniedziałku 30 kwietnia do niedzieli 6 maja, w ramach festiwalu prezentowane są więc różne formy tańca współczesnego, ze szczególną preferencją jego teatralnych form, poszerzonych o elementy improwizacyjne. Festiwal skierowany jest do entuzjastów, teoretyków i praktyków tańca, ale przede wszystkim do szerokiej publiczności. Będą spektakle, warsztaty dla tancerzy i wydarzenia towarzyszące. A w niedzielę 6 maja o godz. 18.00 na Scenie NCK będzie „Koncert dla Wojtka Bellona”. W wydarzeniu, poświęconym pieśniarzowi, poecie, kompozytorowi, liderowi Wolnej Grupy Bukowina, udział wezmą: Lidia Jazgar i Ryszard Brączek z zespołem Galicja, Adam Ziemianin, Tomek Wachnowski, Ryszard Styła Spectrum Session, Marcin Skrzypczak, a także Wołosatki – harcerski zespół wokalno-instrumentalny, oraz Ryszard Pomorski. Wieczór poprowadzi znany słuchaczom programu radiowej Trójki „Gitarą i piórem” Janusz Deblessem.

lk, krakow.pl

zdjęcie tytułowe / fot. Jan Musiał