Rusza festiwal Teatru Ukraińskiego. W trakcie zbiórka na zakup helikopterów medycznych dla ukraińskiego wojska

Od dzisiaj ( 28 sierpnia) do 5 września rozpoczyna się IX Międzynarodowy Festiwalu Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód”. Tegoroczna edycja w związku z trwają wojną na Ukrainie została przeniesiona z kwietnia. W trakcie festiwalu trwać będzie zbiórka na zakup dwóch helikopterów medycznych dla ukraińskiego wojska.

Rozpoczynający się dzisiaj festiwal to okazja aby zobaczyć 15 teatrów z Ukrainy, Węgier a także Polski. Tegoroczne motto festiwalu brzmi: „Zdejmując maski”. Wśród zaproszonych teatrów są m.in. Kołomyjski Obwodowy Teatr Dramatyczny im. Iwana Ozarkiewicza, Winnicki Obwodowy Ukraiński Akademicki Teatr Muzyczny i Dramatyczny im M.K. Sadowskiego, Sumski Narodowy Akademicki Teatr Dramatu i Komedii Muzycznej, Teatr Аrt Galaktika z Połtawy, Doniecki Akademicki Obwodowy Teatr Dramatyczny z Mariupola, Ługański Obwodowy Ukraiński Teatr Muzyczny i Dramatyczny, Chmielnicki Obwodowy Akademicki Teatr Muzyczny oraz Dramatyczny im. M. Staryckiego Teatr Wolodymyra Zawalniuka Przemienienie z Kijowa. Festiwalowe spektakle będą prezentowane na krakowskich scenach: Teatru Groteska, Teatru KTO, Teatru Zależnego i innych.

– Przygotowując się do tegorocznej edycji,  planowaliśmy ją jako post-covidove wydarzenie, prezentujące ukraińską kulturę. Jednak w związku z eskalacją wojny w Ukrainie chcemy pokazać publiczności ten kraj jako naród, który od setek lat walczy o swoją wolność, tożsamość i tradycję” – poinformowali  organizatorzy.

Zaproszone teatry reprezentują miasta, które dotknęła wojna – Wojna tak naprawdę dotknęła w Ukrainie całego kraju i każdego obywatela. Przyjadę też teatry, które straciły swoje siedziby, straciły swoje budynki teatrów. Mimo ogromnych trudności, mimo konieczności ewakuacji do innych miast, oni będą uczestniczyć w festiwalu i to jest dla nas wielki zaszczyt” – zaznaczyli organizatorzy festiwalu i dodają, że będzie to okazja do zaprezentowania „ukraińskich teatrów, ukraińskiej kulturę, o którą teraz walczy ukraiński naród, tę tożsamość za którą stoją tysiące ukraińskich żołnierzy, miliony Ukraińców w Ukrainie i poza jej granicami”.

W ramach wydarzenia, odbędzie się także zbiórka pieniędzy m.in. na zakup dwóch helikopterów medycznych, które zostaną przekazane dla ukraińskich wojskowych.

Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód” jest cyklicznym wydarzeniem kulturalnym, zainicjowanym przez Fundację Widowisk Masowych oraz Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie. 

Szczegółowy program festiwalu na stronie organizatora 

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie