Rusza szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Potrwa tydzień

Musisz przeczytać

Przez najbliższy tydzień w całej Małopolsce, a więc także w Krakowie, prowadzona będzie akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Przynęty ze szczepionką zostaną zrzucone z samolotów. Do 14 maja nie powinno się wolno puszczać psów i kotów. I absolutnie nie wolno dotykać rozrzuconych szczepionek.

Od 7 do 14 maja 2021 r. na obszarze całego województwa małopolskiego zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Przynęty zawierające szczepionkę doustną zostaną zrzucone z samolotów, będą też wykładane ręcznie.

Przynęta ma kształt walca. Jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości. Szczepionki nie wolno dotykać i podnosić – jeśli człowiek dotknie takiej przynęty, lis ją ominie. A powinien ją wziąć do pyska i rozgryźć, by szczepionka mogła wytworzyć u niego odporność na wściekliznę.

W okresie wykonywania szczepień zaleca się:
1) nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu;
2) kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji;
3) nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca