Rusztowanie na Wawelu zniknie jeszcze w tym roku. SKOZK znalazł dodatkowe środki

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa ogłosił, że zdecydował się przeznaczyć zgromadzone w tym roku oszczędności po przetargach na przyspieszenie remontu hełmu Wieży Zegarowej Archikatedry na Wawelu. Dzięki temu rusztowanie zasłaniające zabytek zniknie jeszcze w tym roku.

„Kierownictwo SKOZK podjęło decyzję, aby prawie wszystkie zgromadzone już w tym roku oszczędności po przetargach (1,8 mln zł) przeznaczyć na przyspieszenie wieloletniego remontu hełmu Wieży Zegarowej wawelskiej katedry. Dzięki temu rusztowanie, które w planach miało tam stać jeszcze w roku 2025, zniknie już w 2024” – poinformował Komitet w piątek na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Historia Wieży Zegarowej

Wieża zegarowa była wznoszona od czasów Kazimierza Wielkiego i finalnie powstała w 1522 roku. W późniejszych wiekach była wielokrotnie przebudowywana i uzupełniana, uzyskując swój obecny wygląd w XVIII wieku z charakterystycznym, ogromnym hełmem, najprawdopodobniej zaprojektowanym przez Kacpra Bażankę. Ostatnie poważne prace konserwatorskie przy tej budowli miały miejsce na przełomie XIX i XX wieku.

Szczegóły remontu

Remont Wieży Zegarowej Archikatedry na Wawelu rozpoczął się w zeszłym roku i ma potrwać trzy lata. Całkowity koszt prac wynosi 7,5 mln zł, z czego dotacja SKOZK to 5,85 mln zł, a pozostałe środki zapewnia parafia wawelska. Plan zakłada zabezpieczenie i pozostawienie jak największych fragmentów obecnych blach, które mimo wielu dotychczasowych napraw pochodzą w większości z czasów budowy hełmu. Nowe wstawki ze współczesnej blachy mają trafić głównie w zakamarki niewidoczne dla postronnego obserwatora, często najmocniej uszkodzone przez warunki atmosferyczne.

Wyzwania konserwatorskie

Specjaliści podkreślają, że konserwacja hełmu wieży z blachy miedzianej oraz wewnętrznej, drewnianej konstrukcji jest przedsięwzięciem bardzo złożonym logistycznie. Dostęp do najwyższych poziomów wieży możliwy jest jedynie przez wąskie, strome schody drewniane, co znacznie utrudnia pracę ekipom konserwatorskim i budowlanym. Obecnie najbardziej widoczną oznaką prowadzonych prac jest rusztowanie zewnętrzne, szczelnie zakrywające zabytek.

Zakończenie prac

Dzięki dodatkowym środkom pozyskanym przez SKOZK, rusztowanie zasłaniające Wieżę Zegarową zniknie jeszcze w tym roku, choć początkowo planowano, że pozostanie ono na miejscu do 2025 roku. Jest to ogromny krok naprzód w długoterminowym planie konserwacji jednego z najważniejszych zabytków Krakowa, a jednocześnie szansa dla mieszkańców i turystów na wcześniejsze podziwianie odnowionego hełmu Wieży Zegarowej Archikatedry na Wawelu.

Wieża zegarowa była wznoszona od czasów Kazimierza Wielkiego i finalnie powstała w 1522 r. W późniejszych wiekach była przebudowywana i uzupełniana, uzyskując swój obecny wygląd w XVIII w., z charakterystycznym, ogromnym hełmem, który najprawdopodobniej zaprojektował Kacper Bażanka.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie