Ruszyła budowa pomnika Juliusza Lea. To miejsce lubiane przez krakowian

Łopaty i koparki poszły w ruch. W poniedziałek ruszyła budowa pomnika Juliusza Lea.

Leo to jeden z najwybitniejszych prezydentów Krakowa w historii naszego miasta. Urząd sprawował od 1904 roku do 1918. W swoich wspomnieniach Tadeusz Boy-Żeleński napisał o nim: „Dał On miastu ramę dla przyszłego rozwoju na 100 lat.”

Jeśli miał rację, to w tym roku kończy się rama nadana Krakowowi przez Leo i musimy radzić sobie sami. To oczywiście pół-żartem, pół-serio, natomiast data powstania pomnika ma się zbiec z setną rocznicą śmierci wybitnego prezydenta, która przypada w tym roku.

 

Pomnik powstanie na Starym Podgórzu, obok zejścia z Kładki Ojca Bernatka, u zbiegu ulic Nadwiślańskiej, Józefińskiej i Piwnej. To miejsce chętnie odwiedzane przez krakowian, szczególnie w weekendy. W okolicy znajdują się dobre restauracje i popularna imprezownia, Drukarnia Jazz Club.

Pomnik będzie składać się z dwóch elementów, które mają symbolizować połączenie Krakowa z Podgórzem. Postać prezydenta jest ukazana w jego charakterystycznej pozie – stojącego przy biurku. Dłonią dotyka blatu z ukazaną w płaskorzeźbie mapą Krakowa.

(wm, fot. krakow.pl)

Najnowsze

Co w Krakowie