Ruszyła budowa przystanku kolejowego na os. Piastów. Do centrum Krakowa w 7 minut (ZDJĘCIA)

Ruszyła budowa nowego przystanku kolejowego Kraków Piastów.  – W ciągu najbliższych miesięcy w Nowej Hucie powstanie ważny punkt na komunikacyjnej mapie miasta, z którego dojazd do centrum będzie bezkonkurencyjny czasowo – podkreśla PKP PLK SA. 

Obecnie czas przejazdu samochodem z rejonu przystanku Kraków Piastów do Dworca Kraków Główny to 20-30 minut. Po wybudowaniu obiektu pasażerowie pokonają tą trasę pociągiem w 7-8 minut.

Nowy przystanek Kraków Piastów powstanie w sąsiedztwie ul. Powstańców, w miejscu gdzie łączą się linie kolejowe w kierunku Kielc i Warszawy (nr 8) oraz w kierunku Podłęża (nr 95). Inwestycja będzie kosztować blisko 26,3 mln zł.

Obiekt ma być w pełni dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Perony zostaną połączone schodami i windami z wiaduktem znajdującym się nad linią kolejową. Na peronach będą wiaty i ławki oraz tablice informacyjne i oznakowanie.

Perony będą miały min. 200 m długości, a ich wysokość wyniesie 0,76 m. Wymagana szerokość peronu jednokrawędziowego to min. 5,6 m, a dwukrawędziowego – 8,2 m. W miejscu posadowienia wiaty peron będzie poszerzony. 

fot. PKP PLK SA

Obiekt jest jednym z trzech nowych przystanków zaplanowanych do budowy w Krakowie w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Pozostałe dwa to: Kraków Kościelniki i Kraków Przylasek.  Zgodnie z planami oba obiekty powstaną do końca 2024 r.

Przystanek Kraków Kościelniki powstanie przy linii kolejowej 95 Kraków Mydlinki – Podłęże. Wykonawca – Swietelsky Rail Polska – zaprojektuje i zrealizuje budowę dwóch peronów jednokrawędziowych na odcinku Nowa Huta – Podłęże. Do peronów prowadzić będzie przejście podziemne wyposażone w pochylnie. Przystanek będzie w pełni dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Jego lokalizacja pozwoli na wybudowanie w sąsiedztwie parkingu i ciągów komunikacyjnych. Podróżni pociągami aglomeracyjnymi dojadą do centrum Krakowa w kilkanaście minut.

W ramach innego zadania inwestycyjnego, w otoczeniu przystanku planowany jest parking na 140 miejsc postojowych, nowa zatoka autobusowa oraz wiata dla rowerów. W połowie stycznia tego roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na realizację tej inwestycji.

Parking przesiadkowy na 140 samochodów powstanie obok przystanku Kraków Kościelniki

Patrycja Bliska 

 

Najnowsze

Co w Krakowie