Ruszyła rozbiórka wiaduktu kolejowego nad ulicą Grzegórzecką

Konstrukcja starego wiaduktu kolejowego zostanie rozebrana. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowała, że są niezbędne pozwolenia i rozbiórka już ruszyła. Konstrukcja zostanie rozebrana, materiał stanowiący okładzinę będzie zdobił nowy wiadukt kolejowy.

– Po szczegółowych przygotowaniach i uzyskaniu niezbędnych uzgodnień i pozwoleń ruszają prace związane z zachowaniem elewacji i modernizacją struktury wiaduktu nad ul. Grzegórzecką. Obiekt to ważne ogniwo na międzynarodowej kolejowej trasie. Demontaż historycznej części wiaduktu i budowa nowoczesnej konstrukcji, oraz wykończenie jej oryginalnym materiałem będzie prowadzone pod nadzorem służb konserwatorskich – poinformował Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Zdjęcie elementów fasady i łuków wymaga precyzji. Materiał będzie oczyszczony i maksymalnie wykorzystany na nowej, mocniejszej i dostosowanej do współczesnych potrzeb, konstrukcji.

W pierwszych tygodniach wykonawcy koncentrować się będą na pracach w górnej części obiektu. Później roboty przeniosą się na poziom ul. Grzegórzeckiej i wymagać będą zmian w organizacji ruchu pieszych, tramwajów i samochodów. Czekają nas więc spore utrudnienia, ale nie od razu.

Fot. KRKnew

Wykonawcy szacują, że realizacja zasadniczych prac zajmie ok. 15 miesięcy.

Wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką zbudowany został w XIX wieku, na linii łączącej Kraków z Lwowem. Był wpisany do rejestru zabytków, ale po zmianie wojewódzkiego konserwatora (po odwołaniu Moniki Bogdanowskiej) został z niego wykreślony. Po protestach środowisk konserwatorskich generalny konserwator zabytków zapowiedziała przyjrzenie się sprawie i ponowne rozpatrzenie wniosku o wykreślenie wiaduktu z rejestru zabytków. Ale jej postepowanie nie zatrzymywało przygotowań kolejarzy do rozbiórki starego obiektu. ich zdaniem lepiej (i taniej) jest wybudować zupełnie nowa konstrukcję wiaduktu i wystylizować budowlę na przypominającą wiadukt stojący od lat na Grzegórzeckiej.

Rozpoczęcie prac przez PKP PLK oznacza, że stary wiadukt nad Grzegórzecką zniknie na zawsze..

Fot. screen facebook Kraków – historia i dawne piękno królestwa

(red)

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie