Zbierają pieniędze na pomnik AK

Ruszyła internetowa zbiórka pieniędzy na rzecz budowy pomnika Armii Krajowej, który ma stanąć w Krakowie. Zbiórka potrwa jeszcze 62 dni w trakcie których trzeba zebrać co najmniej 200 tys. złotych. Wszyscy biorący udział w zbiórce będą mogli liczyć na drobne upominki, a osoby wpłacające co najmniej 100 złotych znajdą się na specjalnej tablicy pamiątkowej, która stanie w Ogrodzie Pamięci.

Pomysłodawcą i inicjatorem budowy pomnika, który ma stanąć na Bulwarze Czerwieńskim, jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Projekt został już wyłoniony, ale jego realizacja jest uzależniona od zbiórki internetowej. Na budowę samej bryły pomnika potrzeba około 300 tys. złotych. Z kolei cała inwestycja pochłonie około 1,2 mln złotych. Na tę chwilę Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej zdołał zebrać około 80 tys. złotych.

Inicjatorzy budowy pomnika szacują, że jeśli internetowa zbiórka przyniesie ok. 200 tys. złotych, to pierwsze prace budowlane mogłyby rozpocząć się już w sierpniu tego roku. Projekt zakłada budowę pomnika w kształcie wstęgi, która wyłania się spod ziemi i wznosi się ku niebu na wysokość ponad 4 metrów. Rzeźba będzie składała się z dwóch metalowych warstw, które mają swoimi kształtami odzwierciedlać granice Rzeczpospolitej Polskiej w momencie wybuchu II wojny światowej.

(pt)

fot. Jan Lorek

Najnowsze

Co w Krakowie