Rząd bierze pod lupę przygotowania do ŚDM

Trwa wielkie odliczanie do Światowych Dni Młodzieży, które pod koniec lipca odbędą się w Krakowie. Do Krakowa przyjechać ma około 2,5 mln pielgrzymów. Wciąż jednak jest wiele niewiadomych dotyczących samej organizacji ŚDM. Pomóc ma nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości, który chce przeznaczyć na organizację Światowych Dni Młodzieży nie 100, jak pierwotnie planowano, ale 180 mln złotych. – Środki na ten cel są zabezpieczone – przekonuje wojewoda Józef Pilch.

W Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu powstaje właśnie szczegółowy plan organizacji ŚDM, który niebawem ma trafić do rządu. – Do 15 marca plan powinien być gotowy – przekonuje Józef Pich, następnie dokument zostanie przekazany do rządu. Wcześniej – bo do końca lutego, poznamy szczegóły dotyczące organizacji ruchu podczas Światowych Dni Młodzieży. Do Krakowa przyjechać ma bowiem aż 15 tys. autokarów, około 100 specjalnych pociągów i 25 tys. samochodów, które przywiozą pielgrzymów biorących udział w ŚDM.

– Logistyka to jeden z największych problemów, bo gdzieś te autokary i samochody trzeba będzie pomieścić. Koncepcji jest kilka, ale jeszcze bez konkretów – mówi nam jeden z urzędników ZIKiTu. Szef Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu – Marcin Korusewicz, zapewnia jednak, że nie ma powodu do obaw, bo wspólnie z ekspertami Politechniki Krakowskiej uda się opracować plan rozmieszczenie parkingów, transportu zbiorowego i przepustowości krakowskich dróg, tak by zniwelować utrudnienia w czasie ŚDM.

W Krakowie w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży powstać mają specjalne magistrale transportowe, które sprawią, że ruch – głównie autobusy, będzie przebiegał sprawniej. Kierowcy będą musieli liczyć się jednak, że w czasie ŚDM wiele ulic zamieni się w parkingi samochodowe i zostaną całkowicie wyłączone z ruchu, co może wpłynąć na jakość podróżowania po Krakowie. Mówiąc wprost, na czas Światowych Dni Młodzieży, krakowianie powinni przesiadać się na komunikację miejską.

Imprezę zabezpieczać będzie w sumie około 7 tys. policjantów. Ich zadaniem będzie nie tylko dbanie o bezpieczeństwo podczas uroczystości związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, ale również zabezpieczenie terenu całego Krakowa, który na kilka dni będzie jednym z najważniejszych miast w całej Europie, a nawet świecie. Bezpieczeństwo podczas ŚDM będzie niezwykle istotne również w kontekście ostatnich wydarzeń m.in. we Francji, bo do Krakowa przyjedzie kilka milionów pielgrzymów i jak podkreśla część specjalistów ds. bezpieczeństwa i terroryzmu, będzie idealnym miejscem do przeprowadzenia zamachu. O to, by do zamachu nie doszło dbać mają mundurowi, którzy znajdą do Krakowa z całej Polski. Zabezpieczenie ŚDM pochłonie w sumie około 43 mln złotych, które obejmują nie tylko wynagrodzenie, ale również zakwaterowanie i wyżywienie policjantów, którzy przyjadą do stolicy Małopolski wesprzeć swoich kolegów.

Wszystkie szczegóły dotyczące Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca, poznać mamy po 15 marca, a więc po zaakceptowaniu planu przygotowań przez rząd Beaty Szydło.

(pt)

Najnowsze

Co w Krakowie