Rząd przestraszył się górali? Ogłosił tarczę dla gmin górskich. „To nie jest próba uśmierzenia niepokojów”

Na Podhalu szykują „góralskie weto”, a rząd ogłosił plan wsparcia dla gmin górskich. W grę wchodzi m.in. umarzanie podatku od nieruchomości, a rząd przeznaczył na program miliard złotych.

Zapowiadałem plan wsparcia dla gmin górskich. Takich jest około 200. Samorządy mogą umarzać podatek od nieruchomości. Rząd będzie refinansował 80 proc. kosztów – mówił wicepremier JarosławGowin i dodał, że „to nie jest próba uśmierzenia niepokojów”.


Pieniądze otrzymane przez gminy górskie w ramach wsparcia będą mogły zostać przeznaczone na wydatki związane z inwestycjami, w szczególności z budową, rozbudową, przebudową i modernizacją infrastruktury turystycznej. Dofinansowanie wyniesie 40 proc. średniorocznej wartości wydatków, jednak nie więcej niż 8 mln na jedną gminę.

– Ten program to dowód na to, że rząd poważnie traktuje przedsiębiorców. Wierzymy, że ta pomoc pozwoli przetrwać ten czas, który mam nadzieję już się kończy – mówił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Przypomnijmy, że do 17 stycznia 2021 r. zostały wprowadzone obostrzenia, m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Dlatego pod Tatrami szykują akcję „Góralskie veto”. Pod takim hasłem jednoczą się przedsiębiorcy z Podhala, którzy zamierzają masowo otwierać swoje biznesy. W Zakopanem odbyło się tajne spotkanie w tej sprawie.

(ko)

Najnowsze

Co w Krakowie