Są pieniądze na dwupoziomowe skrzyżowanie na zakopiance w Jaworniku. Kiedy ruszy budowa?

Musisz przeczytać

Na zakopiance między Krakowem a Myślenicami, a dokładnie w Jaworniku powstanie dwupoziomowe skrzyżowanie. Dziś minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził program finansowania tej inwestycji. Ale budowa ruszy dopiero za kilka lat.

O budowę dwupoziomowego węzła od wielu lat zabiegają samorządy. One także częściowo pokryją koszty tej inwestycji, szacowane na ponad 73 mln złotych. Program inwestycji, który dziś zatwierdził minister infrastruktury, zakłada, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeznaczy na węzeł w Jaworniku 47,3 mln zł, województwo małopolskie dołoży 20 mln złotych, resztę kosztów pokryją Myślenice.

O konieczności budowy dwupoziomowego skrzyżowania zakopianki z drogą wojewódzką nr 955 w Jaworniku nie trzeba nikogo przekonywać. To jedno z najtrudniejszych do pokonania miejsc dla kierowców, chcących skręcić z zakopianki w lewo w kierunku Rudnika i jadących od strony Rudnika w kierunku Krakowa. W obu przypadkach manewr wymaga przecięcia drugiej nitki zakopianki, ruchliwej i zatłoczonej. A właśnie w tym miejscu można zjechać do strefy aktywności gospodarczej Jawornik Polanka, gdzie pracuje ponad tysiąc osób.

Fot. GDDKiA Kraków

Po przebudowie zakopianka będzie przebiegać po estakadzie, pojawią się bezkolizyjne zjazdy umożliwiające włączenie się do ruchu na dwupasmówce i zjazd z niej w kierunku strefy przemysłowej. Docelowo w tym miejscu może powstać także przystanek kolejowy, jeśli budowana będzie linia kolejowa Kraków – Myślenice.

Dzisiejsza decyzja o zatwierdzeniu programu inwestycyjnego otwiera możliwość przygotowań do budowy. A one jeszcze potrwają kilka lat. Sama budowa dwupoziomowego skrzyżowania w Jaworniku zaplanowana jest dopiero na lata 2024-2025.

GS

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca