Salwatorianin z Krakowa został biskupem. Pokieruje diecezją w Australii

Ksiądz Karol Kulczycki, salwatorianin z Krakowa, został mianowany biskupem. Papież Franciszek powierzył mu diecezję w Port Pirie w Australii.

Ksiądz Karol Kulczycki od 2 lat mieszka w zgromadzeniu salwatorianów na Zakrzówku w Krakowie. W latach 1997–2018 posługiwał w Regionie Australijskim Polskiej Prowincji Salwatorianów.

Wspólnota Salwatoriańska przyjęła tę wiadomość z radością.

Posted by Salwatorianie Prowincja Polska on Saturday, August 1, 2020

Nowy polski biskup urodził się w 1966 roku w Górze. Kształcił się w Lesznie i Głogowie. W 1987 wstąpił do zakonu salwatorianów w Bagnie. 28 maja 1994 w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Trzebini został wyświęcony na prezbitera przez kardynała Franciszka Macharskiego.

GS

Diecezja Port Pirie

Wchodzi w skład metropolii Adelaide. Obejmuje półwyspy Yorke i Eyre, pasma Flinders, Nullarbor Plain oraz regiony Mid i Far North w granicach stanu Australia Południowa. Pod względem wielkości geograficznej diecezja Port Pirie jest trzecią co do wielkości diecezją Australii (po Geraldton i Darwin) i jedną z największych na półkuli południowej. Diecezja ma powierzchnię 978 823 km2 (dla porównania powierzchnia Polski wynosi 322 575 km2).

Diecezja została kanonicznie erygowana przez papieża Leona XIII w dniu 10 maja 1887 r. i nosiła nazwę od jej stolicy, którą było miasto Port Augusta. W dniu 5 sierpnia 1951 r. siedziba diecezji została przeniesiona z Port Augusta do Port Pirie, zmieniła się też wtedy nazwa diecezji. Obecnie głównym kościołem jest katedra św. Marka w Port Pirie (wcześniej Katedra Wszystkich Świętych w Port Augusta). Dotychczasowym ordynariuszem był bp Gregory O’Kelly SJ, który pełnił tę posługę od 15 kwietnia 2009 r.

Karol Kulczycki SDS

Ur. 19. 10. 1966 r. w Górze (woj. Dolnośląskie). W okresie dzieciństwa i młodości mieszkał w Czerninie, gdzie w latach 1973-1981 uczęszczał do szkoły podstawowej. W latach 1981-1987 kontynuował swe kształcenie w szkole zawodowej i średniej. W 1987 r. wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Boskiego Zbawiciela w Bagnie koło Wrocławia, gdzie podjął studia filozoficzno-teologiczne, które zakończył obroną pracy magisterskiej. 28 maja 1994 r. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Jego Eminencji Kardynała Franciszka Macharskiego. W latach 1994-1997 posługiwał w Salwatoriańskim Ośrodku Powołań, a w 1996 r. został dyrektorem tego Ośrodka.

Facebook

W 1997 r. otrzymał zgodę władz zakonnych, aby kontynuować swoją posługę kapłańską i zakonną we wspólnocie Salwatorianów w Australii. Po przylocie do Perth, w pierwszych kilku miesiącach uczęszczał do szkoły językowej, a następnie skierowany został do pracy duszpasterskiej w charakterze wikariusza w parafii pod wezwaniem Naszej Pani, Gwiazdy Morza w Esperance (Zachodnia Australia). W latach 1999-2000 skierowany został do parafii Willetton, gdzie posługiwał jako wikariusz. W 2001 r. został mianowany proboszczem w parafii Merredin. W tym też czasie podjął też posługę kapelana szkoły średniej Chisholm College w Bedford (Perth), którą kontynuował do roku 2004. W 2005 r. został mianowany proboszczem parafii świętego Antoniego w Greenmount, gdzie posługiwał do 2009 r., w którym to został wybrany superiorem Regionu Australijskiego Salwatorianów. W czasie sprawowania urzędu Superiora Regionu posługiwał również jako kapelan szkoły średniej Prendiville College w Ocean Reef, jako wikariusz w parafii pod wezwaniem Szymona Piotra w Ocean Reef oraz przez 6 lat był członkiem zarządu Komisji Archidiecezjalnej „Catholic Outreach” w Perth.

W 2018 r. został wybrany wikariuszem prowincjalnym Prowincji Polskiej Towarzystwa Boskiego Zbawiciela i powrócił do Polski. W Zgromadzeniu Salwatorianów był też członkiem Międzynarodowej Komisji ds. Powołań (6 lat), Międzynarodowej Komisji ds. Komunikacji (2 lata), oraz krajowym duszpasterzem Międzynarodowej Wspólnoty Boskiego Zbawiciela w Polsce – ICDS Salwatorianie Świeccy (2 lata).

Abp Marek Jędraszewski o „zbezczeszczeniu” pomników tęczową flagą: „Uszanujcie nasze świętości”

Najnowsze

Co w Krakowie