Scena? Park? Boiska treningowe? Muzeum? Co powstanie przy stadionie Wisły?

fot. Piotr Tomaszewski, fly4pix.pl / wikimedia

Czy okolice stadionu Wisły przestaną w końcu straszyć? Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Sportu Rady Miasta Krakowa rozmawiano o konsultacjach społecznych dotyczących zagospodarowania terenu wokół Stadionu Miejskiego przy ul. Reymonta 22, na którym mecze rozgrywa Wisła Kraków.

W sesji wziął udział prezes Wisły Dawid Błaszczykowski, był też Piotr Leśkiewicz, czyli prezes Socios Wisła. Oprócz radnych pojawił się także oczywiście prezes Zarządu Infrastruktury Sportowej Krzysztof Kowal i przedstawiciel firmy Archetus, która przygotowuje koncepcję zagospodarowania terenu wokół stadionu.

– Jednym z głównych założeń jest otwarcie obiektów na mieszkańców i użytkowników oraz Park Jordana. Proponujemy także przywrócenie jak największych terenów zielonych tam gdzie to możliwe – powiedział przedstawiciel firmy Archetus. Przedstawił kilka propozycji, w tym tę, która została wyłoniona po konsultacjach wewnętrznych.

Zakłada ona powstanie klubowego muzeum, pomnika Henryka Reymana, czy boiska wielofunkcyjnego. Oczywiście powstaną także konieczne parkingi. W innych propozycjach pojawił się park czy scena.

Miejsce na boisko ucieszyło Dawida Błaszczykowskiego. – Cieszymy się szczególnie z zaproponowanych boisk od strony Błoń, tak aby młodzi piłkarze mogli obserwować stadion gdzie mogą zagrać w przyszłości – powiedział prezes Wisły.

Z obecnie prezentowanej wizji zadowolony jest też prezes Socios Wisła. – Jestem tutaj jako Prezes Socios i głos kibiców. Chcę podziękować za to, że uwzględniono w tych propozycjach miejsce pod pomnik Henryka Reymana, który dla kibiców Wisły jest bohaterem. Dziękujemy także za zapisanie w propozycjach Alei Zasłużonych i uwzględnienie miejsca na Muzeum Wisły Kraków. Mamy nadzieję, że takie Muzeum w końcu powstanie. Cieszymy się także z pomysłów na otwarcie Stadionu w kierunku Parku Jordana i uważamy za dobry pomysł połączenie tych przestrzeni – powiedział Leśkiewicz.

Krzysztof Kowal przedstawił dalszy plan prac.

– Mam nadzieję, że w tym roku zakończymy konsultacje społeczne i potem uda się przygotować koncepcję. Później przygotowanie projektów na podstawie koncepcji. Zakładamy, że przełom 2021/22 to uzyskanie pozwoleń na budowę. Na tym etapie nie znamy kosztorysu, jest za dużo niewiadomych. Dopiero po przygotowaniu finalnej koncepcji będziemy znali koszt inwestycji. Co do wysokości budynków na ten moment za wcześnie o tym mówić. Póki co mówimy o funkcjach obiektów, a nie szczegółach ich wyglądu. Nie będziemy chcieli zasłaniać stadionu innymi budynkami. Jeżeli chodzi o gastronomię obecnie już mamy na stadionie takie miejsce gdzie może być ona prowadzona, póki co nie znalazł się operator tych miejsc, ale mam nadzieję, że to się zmieni. Jeżeli chodzi o nowy projekt to myślę, że także takie miejsca się pojawią – powiedział Kowal.

ml, lukaszsek.pl

Zobacz także