Ściana z mchem będzie oczyszczać powietrze także w Krakowie. Gdzie stanie?

Pamiętacie zieloną ścianę, która wygrała konkurs Smogathon? Tego typu obiekt wreszcie pojawi się w Krakowie. Pieniądze na ten cel zostaną wygospodarowane z budżetu na zieleń miejską.

The CityTree bo o tym mowa to panel z mchu o grubości 2,2 metra jest wysoki na 4 i szeroki na 3 metry. Instalacja ma cztery metry, a swoją efektywnością w pochłanianiu smogu odpowiada 275 drzewom. Działa w promieniu 50 metrów redukując smog o około 30 procent.

Trzy lokalizacje

– Taka instalacja powinna stanąć w miejscu, w którym niemożliwe jest sadzenie zieleni. Pierwszy panel pojawi się w mieście na wiosnę tego roku. Najbardziej prawdopodobne miejsce postawienia instalacji to okolice Centrum Kongresowego ICE Kraków, kina Kijów lub ronda Mogilskiego – zapowiada Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

Przypomnijmy, w tegorocznym budżecie na zieleń miejską Kraków przeznaczy łącznie 100 mln złotych. Kwota ta została zwiększona do tej wysokości zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami prezydenta Jacka Majchrowskiego. W środę 25 stycznia zatwierdziła ją Rada Miasta.

Do tej pory o finansowanie instalacji CityTree starali się przedstawiciele Smogathonu. – Staramy się znaleźć inwestora dla Krakowa i na razie nie chcę zdradzić, na jakim etapie są te rozmowy – mówi KRKnews Maciej Ryś.

Łąki, krewy i lasy

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej ZZM przedstawił swoje dotychczasowe działania i zapowiedział nowe.

Zapowiedziano kontynuowanie nasadzeń pyłochwytnych krzewów w pasach drogowych. Będą to: Aleje Trzech Wieszczów na odcinku od ul. Piłsudskiego do wysokości Placu Inwalidów, Aleja Focha, ul. Reymonta, ul. Bobrzyńskiego/Grota Roweckiego, Rondo przy dworcu autobusowym RDA, ul. Lubomirskiego; ul. Monte Cassino.

Przy ul. Konopnickiej, Armii Krajowej, Conrada, Bora-Komorowskiego, Wielickiej pojawią się za to łąki kwietne. Będzie ich też przybywać w parkach Krakowa.

Ponadto ZZM przedstawił plany na 2017 roku, dotyczące zwiększenia powierzchni terenów zielonych w Krakowie. W tym roku zaplanowano sadzenie 2,5 tys. drzew, ok. 300 tys. krzewów, 2 tys. pnączy i 6 ha łąk kwietnych.

Część środków będzie przekazana na lasy Krakowa dla zwiększania lesistości miasta oraz szerszego udostępnienia ich mieszkańcom. Zarząd Zieleni Miejskiej będzie się też starał wprowadzić roślinność do miejsc, gdzie nie można ich posadzić w gruncie. W tym celu zostaną zakupione donice. Wszystkie działania w zakresie zieleni są możliwe, dzięki zwiększeniu jej finansowania w budżecie miasta na ten rok. Tylko na zieleń Kraków w 2017 roku przeznaczy 100 mln zł.

Zrzutka na rośliny dla szkół

Z kolei Łukasz Wantuch – radny miejski, przedstawił propozycję, jak można zwalczać smog z udziałem mieszkańców. Taką metodą jest crowdfunding. Według radnego, mieszkańcy mogliby zbierać pieniądze na pyłochwytne rośliny do krakowskich szkół. – Kraków byłby pierwszym miastem Polsce, które przy udziale Urzędu Miasta włączyłoby się w ideę crowdundingu. Za 5 tys. złotych, zebranych przez krakowian Urząd dodałby 3 razy tyle. Taka inicjatywa miałaby dwie istotne zalety – mieszkańcy mogliby czynnie włączyć się w walkę o czyste powietrze, a wspólne działanie wzmocniłoby funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego – mówi Łukasz Wantuch.

Podczas konferencji przypomniano, że Kraków od kilku lat jest liderem wśród polskich miast w walce ze smogiem. Szacuje się, że w 2016 roku w Krakowie wymieniono 4,2 tys. pieców węglowych i kotłów. Dla porównania – we Wrocławiu było to 1511, w Katowicach 509, w Poznaniu – 343, a Rzeszowie – 11. Kraków przeznaczył na ten cel z PONE 63 mln zł, Wrocław – 11,5, Katowice – 4,1, Poznań – 1,1 a Rzeszów – 199 tys. zł.

(wm, krakow.pl)

fot. Green City Solutions

Najnowsze

Co w Krakowie