ŚDM bez korków na autostradzie A4, jak?

Kierowcy zmierzający do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży nie będą musieli obawiać się korków – zapowiada minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który zapowiedział, że w najbliższych dniach poznamy szczegółowy plan poprowadzenia ruchu autostradowego w czasie ŚDM. Jednocześnie minister uciął spekulacje, które mówiły o tym, że autostrada A4 na wysokości mogłaby zostać całkowicie zamknięta i przekształcona w parking dla autokarów.

Autostrada A4, to jedna z najważniejszych dróg na południu Polski, która jest jednocześnie najpopularniejszą i najchętniej wybieraną przez podróżnych opcją dotarcia do Krakowa. Specjaliści od miesięcy zachodzą w głowę, jak zostanie zorganizowany ruch w czasie Światowych Dni Młodzieży nie tylko w Krakowie, ale również na obwodnicy autostradowej i płatnym odcinku autostrady A4, który posiada ograniczoną przepustowość.

– Najważniejsze, byśmy nie mieli sytuacji, w której podróżni będą musieli spędzić godzinę, dwie lub trzy na bramce autostradowej – tłumaczy Adamczyk. – Niebawem ogłosimy, myślę, że w ciągu dwóch tygodni, jak to będzie zrealizowane. I autostrada będzie przejezdna – zapewnia minister infrastruktury.

Mieszkańców i podróżujących autostradą A4 zelektryzowała również informacja mówiąca o tym, że droga na wysokości Krakowa zostanie wyłączona z ruchu i przekształcona w całości lub częściowo na parking dla autokarów, które przywiozą pielgrzymów do Krakowa. Ostatecznie jednak pomysł odrzucono, co oznacza, że kierowcy – przynajmniej w teorii, będą mogli bez przeszkód korzystać z obwodnicy autostradowej Krakowa.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie pod koniec lipca, organizatorzy szacują, że do stolicy Małopolski może przyjechać nawet do 2,5 mln pielgrzymów.

(pt)

Zobacz także