ŚDM pod kontrolą. Władze uspokajają

– Stwierdzone w poprzednim raporcie ryzyka są już zażegnane – tymi słowami, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak podsumował najnowsze ustalenia dotyczące przygotowań Krakowa do Światowych Dni Młodzieży. W stolicy Małopolski odbywa się dziś specjalne wyjazdowe posiedzenie rządu dotyczące organizacji ŚDM. – Jedynym zagrożeniem może być powódź, ale wówczas spotkanie papieża z pielgrzymami zostanie przeniesione w inne miejsce – przekonywał.

Na specjalnym wyjazdowym posiedzeniu rządu w Krakowie, przedstawiciele służb oraz Komitetu Organizacyjnego ŚDM podkreślali, że większość problemów, które wiązały się z wybraniem podkrakowskich Brzegów na miejsce głównych uroczystości, zostały rozwiązane.

– Cieszę się, że mamy pozytywną rekomendację co do Brzegów – tłumaczył bp Damian Muskus, koordynator generalny KO ŚDM Kraków 2016. Muskus zwrócił uwagę, że od dwóch tygodni w brzegach pracuje kilkudziesięciu żołnierzy których zadaniem jest m.in. poszerzenie dróg ewakuacyjnych, stawianie mostów a wciąż trwają również prace związane z budową drogi tymczasowej, stacji światłowodowych i energetycznych oraz drenaży i tymczasowych pomp. Wszystkie prace powinny zakończyć się na początku lipca.

Lekarze na pokład

Jednym z głównych punktów posiedzenia rządu było zabezpieczenie medyczne Światowych Dni Młodzieży, które od wielu miesięcy budzi obawy wśród krakowian, ale także samych ratowników medycznych. Część z nich przekonuje, że nie są przygotowani na zabezpieczenie tak dużej imprezy masowej i skoordynowanie prac z innymi służbami. Szefowa Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, Małgorzata Popławska zapewniła jednak, że krakowianie mogą spać spokojnie, bo służby zrobią wszystko, by zapewnić stały dostęp do lekarzy dla zwykłych mieszkańców Krakowa. Dodatkowo zmieni się system pracy pogotowia.

– Wprowadzamy inne formy opieki medycznej. 1619 patroli pieszych, 134 patrole medyczne, 1800 łóżek w szpitalach, w tym 56 na intensywnej terapii oraz 4 lotnicze zespoły – wyliczała Popławska, która będzie mogła liczyć również na wsparcie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Specjalny most powietrzny, ma pomóc w sprawnym transportowaniu chorych i rannych, którzy będą mieli do dyspozycji dodatkowe cztery maszyny LPR, które na czas Światowych Dni Młodzieży będą stacjonowały na terenie Krakowa.

Główny ciężar zabezpieczenia medycznego ma spoczywać na szpitalu im. Żeromskiego w Nowej Hucie – zapowiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, który jednocześnie zaznaczył, że w okresie od 25 lipca do 2 sierpnia, lekarze i pielęgniarki placówki będą pracować w stanie podwyższonej gotowości a część kluczowych oddziałów będzie prowadziła dyżury 24 godzinne. – Za 8 dni pracy w podwyższonej gotowości szpital otrzyma około 350 tys. złotych – podsumowywał wiceminister.

Wojsko będzie leczyć

Do dyspozycji lekarzy oraz pacjentów będzie również specjalna, wojskowa jednostka medyczna z oddziałem szpitalnym, który powstanie na terenie lotniska w Balicach. Znajdzie się tam ok. 50 łóżek oraz dwa samoloty typu CASA, które w razie potrzeby będą w stanie przetransportować 29 pacjentów.

Warto przypomnieć, że Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca. W tym czasie organizatorzy przewidują, że do stolicy Małopolski zjedzie ok. 2 mln pielgrzymów, choć do tej pory w systemie Komitetu Organizacyjnego ŚDM zarejestrowało się zaledwie ok. 600 tys. osób.

(pt)

fot. michael_swan via Foter.com

Najnowsze

Co w Krakowie