Zamiast ćwiczyć uśmiechali się do…

Musisz przeczytać

Alarmy bombowe, atak terrorystyczny i pożar w pociągu, a wszystko to na dworcu Kraków Płaszów na… pokaz dla mediów. Tak wyglądały ćwiczenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w trakcie Światowych Dni Młodzieży. W ocenie dziennikarzy, którzy pojawili się na miejscu ćwiczeń, zamiast powagi sytuacji i sprawdzania niezbędnych procedur, była „pokazówka” i „komedia” oraz „plan filmowy nowego serialu”.

W ćwiczeniach zorganizowanych na terenie dworca Kraków Płaszów oprócz strażaków brali udział również policjanci, ratownicy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego oraz pracownicy Przewozów Regionalnych, którzy już wcześniej z myślą o ŚDM przeszli profesjonalne szkolenia z zakresu zagrożeń terrorystycznych. Ćwiczenia miały być okazją do przetestowania koordynacji wszystkich służb i procedur ustalonych w przypadku zagrożenia wybuchem bomby, atakiem terrorystycznym, czy pożarem pociągu.

– Przecież tu są żarty, ustawianie się do kamery i nie wygląda to zbyt sprawnie – komentowała kobieta obserwująca ćwiczenia służb. Podobnego zdania są również dziennikarze, którzy byli obecni na dworcu Kraków Płaszów i na swoich profilach społecznościowych prześcigają się w ironicznych komentarzach.

– Kuriozum było uciszenie ludzi na ćwiczeniach przez ekipę producencką i ustawianie SOKistów i Policjantów… do lepszych ujęć – pisze jeden z krakowskich fotoreporterów.

Organizatorzy zapewniają jednak, że ćwiczenia nie miały na celu filmowania ujęć do produkcji promocyjnej, ale przećwiczenie realnych zagrożeń, na które służby muszą być przygotowane w czasie Światowych Dni Młodzieży.

– Chcemy mieć pewność, że jeśli będzie taka potrzeba to zareagujemy odpowiednio szybko – przekonywał rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych, Mikołaj Turowski.

To właśnie kolej była głównym punktem ćwiczeń, gdyż zdaniem urzędników, służb bezpieczeństwa i organizatorów ŚDM to właśnie kolej i komunikacja miejska będą w głównej mierze odpowiedzialne za transport pielgrzymów oraz mieszkańców Krakowa i najbliższej okolicy. Ze względu na wprowadzenie ograniczonych stref ruchu, poruszanie się samochodem po Krakowie może być bowiem bardzo utrudnione.

Z wyliczeń kolejarzy wynika, że w czasie ŚDM, kolejną może podróżować nawet 300 tys. osób dziennie, co stanowi ogromne wyzwanie nie tylko dla samych kolejarzy, ale również służb ochrony kolei i służb odpowiedzialnych za zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży. By podołać temu zadaniu od 25 lipca będzie obowiązywał specjalny, zmieniony rozkład jazdy pociągów. Na trasie pojawi się również więcej składów, tak by zdołać obsłużyć wszystkich pasażerów, którzy zdecydują się na podróżowanie pociągiem.

Warto przypomnieć, że Światowe Dni Młodzieży rozpoczynają się już 26 lipca i potrwają do 31 lipca. Utrudnień związanych z ruchem na terenie Krakowa należy spodziewać się już jednak w połowie lipca.

Mikołaj Krakowiak

fot. PolandMFA via Foter.com / CC BY-ND

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca