„Sejm może zakazać wjazdu starym rzęchom do centrum miast”

fot. Pixabay

– Sejm może zakazać wjazdu starym rzęchom do centrum, ograniczyć ruch w samym centrum miast – mówił Bogusław Sonik w porannej rozmowie w Radiu Kraków. Poseł PO odpowiadał między innymi na pytania dotyczące jakości powietrza.

– W tej chwili nie ma odwrotu od starań i działań, które nazywamy walką o czyste powietrze. Pytanie, jak będziemy je realizować. Od przynajmniej 2 lat słyszymy, że jest to priorytet. Pewne działania zostały podjęte: czyli uniemożliwienie działania kotłów, kotły 5 generacji. Ale jeśli już sięgniemy dalej, to rozporządzenie o jakości paliw „rozlazło się”, bo jednak dopuszcza jeszcze przez 2 lata do sprzedaży różne dziadostwo, w postaci mułów. Ten program termoizoalcji jest adresowany do 30 miast. Nie jest jasny i precyzyjny – mówił polityk.

– Sam Sejm może zakazać wjazdu starym rzęchom do centrum, ograniczyć ruch w samym centrum… – stwierdził Sonik. – Jednak jak pokazuje przykład Paryża, gdzie nie ogrzewa się paleniskami, a problem ciągle jest i komunikacja jest bardzo dobrze rozwinięta. Tam są tlenki azotu, o których tutaj mniej mówimy, na pyłach się skupiając. To jest duży problem. Tylko przy dobrej komunikacji publicznej można to zmniejszyć, takiej, by nie używać już samochodu. Ograniczając również aglomeracyjnie wjazd do Krakowa. Teraz widzę, że MPK zaczęło rozmawiać z dość odległym gminami o połączeniach autobusowych. Wjazd tych samochodów do Krakowa generuje w dużej mierze to zanieczyszczenie – dodał.

Cała rozmowa tutaj.

(źródło: Radio Kraków)

Zobacz także