Sejm potępia nielegalne referenda na Ukrainie. Poseł z Krakowa wstrzymał się od głosu

Sejm potępił pseudoreferenda zorganizowane przez Rosję w Ukrainie oraz wezwał Unię Europejską do wstrzymania wydawania wiz Rosjanom. Za uchwałą zagłosowało 434 posłów. Nikt nie był przeciw.  Dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Jednym z nich jest poseł z Krakowa Konrad Berkowicz.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej nie uznaje wyników nielegalnych referendów zorganizowanych przez służby Federacji Rosyjskiej na okupowanych terytoriach Ukrainy. Przeprowadzone w atmosferze terroru łamią one wszystkie standardy prawa międzynarodowego i zasługują na jednoznaczne potępienie społeczności międzynarodowej” – głosi treść uchwały. 

Przyjęto ją głosami 434 posłów spośród 436, którzy wzięli udział w głosowaniu. Nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymali się politycy Konfederacji: Konrad Berkowicz oraz Grzegorz Braun. 

Sejm poparł także Ukrainę „w jej dążeniu do odzyskania pełnej kontroli nad całością jej terytorium zgodnie z międzynarodowo uznanym stanem prawnym” oraz stanowczo potępił „zmuszanie mieszkańców terenów okupowanych przez Federację Rosyjską do służby w rosyjskich siłach zbrojnych, pomocniczych i kolaboranckich”.

Posłowie potępili pseudoreferenda w Ukrainie

„Przeprowadzone w atmosferze terroru łamią one wszystkie standardy prawa międzynarodowego” – napisali posłowie w podjętej w czwartek, 29 września, uchwale. Izba poparła także działania zmierzające do zaprzestania wydawania przez państwa Unii Europejskiej wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej. „Pozwalanie obywatelom państwa prowadzącego brutalną wojnę na swobodne poruszanie się po Europie jest niedopuszczalne moralnie” – stwierdził Sejm.

Sejm pokreślił, że „pozwalanie obywatelom państwa prowadzącego brutalną wojnę napastniczą i dokonującego aktów terroryzmu państwowego na swobodne poruszanie się po Europie” jest „niedopuszczalne moralnie”. Posłowie przestrzegli, że umożliwia to Rosjanom demonstrowanie poparcia dla wojny i zbrodniczych działań Federacji Rosyjskiej, a także ułatwia służbom rosyjskim prowadzenie operacji wywiadowczych i dywersyjnych na terenie UE. Izba postuluje także wprowadzenie w UE zakazu używania symboli promujących agresję Rosji na Ukrainę.

„Państwa Unii Europejskiej oraz instytucje unijne powinny solidarnie stanąć po stronie napadniętych, a przeciwko napastnikom” – podkreśliła Izba. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do Prezesa Rady Ministrów o dalsze działania w tej kwestii, zaś do wszystkich sił politycznych w Polsce – o wsparcie starań polskiego Rządu” – napisali posłowie.

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie