Sejmik zajmie się w końcu deklaracją anty LGBT. Co z nią zrobi?

Musisz przeczytać

W poniedziałek, 27 września 2021 roku, małopolski sejmik zajmie się w końcu deklaracją anty LGBT. W porządku obrad najbliższej sesji sejmiku znalazł się projekt radnych Koalicji Obywatelskiej o uchyleniu tej deklaracji. Ale radni Prawa i Sprawiedliwości najprawdopodobniej przygotują własną propozycję – albo nowej deklaracji, albo będą chcieli wprowadzić poprawki do tej sprzed ponad dwóch lat.

Wygląda na to, że PiS już wie, iż musi coś zrobić z deklaracją anty LGBT uchwalona w kwietnie 2019 roku. Do tej pory radni partii rządzącej konsekwentnie jej bronili, a władze małopolski próbowały w inny sposób zmiękczyć stanowisko Komisji Europejskiej, która grozi zabraniem naszemu regionowi miliardów złotych w unijnych funduszy. Powołanie pełnomocnika i rady ds. równości niczego nie zmieniło.

Według radnych KO jedynym rozwiązaniem jest uchylenie deklaracji anty LGBT. Już raz opozycja podjęła próbę w tej sprawie – na jej wniosek została zwołana nadzwyczajna sesja sejmiku, ale PiS większością głosów odrzuciło projekt uchylający deklarację sprzed ponad dwóch lat. Teraz ten projekt wraca – znalazł się porządku obrad najbliższej sejmiku, która odbędzie się 27 września 2021 roku. Poinformowali o tym przedstawiciele KO na dzisiejszej (21 września 2021 roku) konferencji prasowej. Ale i tym razem nie ma gwarancji, że PiS ustąpi.

Wszystko wskazuje bowiem na to, że rządzący chcą przygotować własną propozycję, która będzie kolejną próbą sił z Komisją Europejską. To nie powinno dziwić, bowiem w PiS są radni, którzy ostro sprzeciwiają się uchyleniu deklaracji sprzed ponad dwóch lat. Do tego metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski kilkukrotnie bronił tej deklaracji, a w ostatnią niedzielę mówił m.in., że KE w perfidny sposób naciska obiecując pieniądze w zamian za wyrzeczenie się Bożego prawa.

Z kolei przewodniczący sejmiku Jan Tadeusz Duda, ojciec prezydenta Andrzeja Dudy stwierdził w rozmowie z „Newsweekiem”, że „zjawisko homoseksualizmu jest zaraźliwe”.

Przez deklarację anty LGBT Małopolska może stracić miliardy złotych z unijnych funduszy. Chodzi nie tylko o fundusze na lata 2021-2027, nasz region może nie rozliczyć wydanych już pieniędzy, a wtedy nie dostanie refundacji za poniesione już wydatki.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca