Senator spod Krakowa wicemarszałkiem Senatu

Fot. facebook Marka Pęka

Marek Pęk, senator wybrany z podkrakowskich powiatów, będzie wicemarszałkiem Senatu. Obejmie to stanowisko po rezygnacji wicemarszałka Stanisława Karczewskiego.

PiS rekomendował już na wicemarszałka Senatu Marka Pęka. Senator reprezentujący podkrakowskie powiaty był już wicemarszałkiem Senatu w poprzedniej kadencji.

Marek Pęk jest prawnikiem. Dwukrotnie (w 2006 i 2014 r.) startował w wyborach do małopolskiego sejmiku, ale bezskutecznie. Dopiero w wyborach w 2015 roku skutecznie wystartował w wyborach do Senatu. Wtedy zastąpił w podkrakowsmkim okręgu swojego ojca Bogdana Pęka. Początkowo PiS zamierzało ponownie wystawić Bogdana Pęka, ale tuż przed wyborami opublikowano zdjęcia pokazujące, jak senator PiS leży na korytarzu sejmowego hotelu. Władze partii wystawiły w tym samym okręgu jego syna.

W 2019 roku Marek Pęk w wyborach do Senatu uzyskał reelekcję. Jego ojciec Bogdan Pęk jest radnym małopolskiego sejmiku od 2018 roku.

Sam Stanisław Karczewski, który w poprzedniej kadencji był marszałkiem Senatu, swoją rezygnację tłumaczył tym, że nie chce więcej wchodzić w konflikt z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Zapowiedział też, że wróci do wykonywania zawodu lekarza (jest chirurgiem). Ale z mandatu senatora nie rezygnuje i obiecuje, że będzie jeszcze bardziej aktywny w polityce.

GS

Zobacz także