Seniorzy opanowali Kraków. Maraton po sześćdziesiątce? Dlaczego nie!

Musisz przeczytać

Tegoroczna edycja Ogólnopolskich Senioraliów przyciągnęła do Krakowa ponad 1200 osób z całej Polski. Wszyscy Ci ludzie udowodnili, że życie wcale nie kończy się po 60, a wiek nie jest przeszkodą w realizowaniu swoich pasji. 15 września miasto należało do seniorów.

Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie od 4 lat są organizowane przez Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora. Głównym celem spotkań jest aktywizacja seniorów. W tym roku kampania promująca wydarzenie zwrócona była w szczególności do osób niezrzeszonych w organizacjach seniorskich. Dla większości z nich IV Ogólnopolskie Senioralia stały się pretekstem do wyjścia z domu, poznania nowych ludzi i wspólnego spędzenia czasu.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Mariackim. Następnie ponad 1200 osób, w tym przedstawiciele 50 organizacji seniorskich, przeszło ulicami Krakowa do Kina Kijów, gdzie rozpoczęła się część wykładowa. Kolorowej paradzie seniorów rytm nadawał zespół Sorrir Por Favor. Była doskonała okazja do pokazania, że osoby 60+ cieszą się życiem i potrafią z niego korzystać.

W Kinie Kijów wszyscy seniorzy mogli skorzystać z pakietu bezpłatnych badań, wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach oraz wysłuchać wykładów poświęconych zdrowiu, bezpieczeństwu, ekonomi oraz aktywizacji społecznej w lokalnych środowiskach. Każdy uczestnik mógł sprawdzić swój stan zdrowia, korzystając z przygotowanych badań przesiewowych i profilaktycznych, słuchowych, wzroku oraz spirometrii.

Część wykładowa również obfitowała w ciekawe wystąpienia. DJ Wika przekonała wszystkich, że istnieje lek na samotność, Marek Pilch udowodnił, że po sześćdziesiątce można żyć aktywnie i wygrywać maratony, a kilkanaście Pań – laureatek konkursu Stylowa Seniorka – pokazały, że można być pięknym niezależnie od metryczki.

Stowarzyszenie MANKO zadbało również o część rozrywkową – na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, który zainaugurował wydarzenie oraz Zespół „Prasłowianki”. Zwieńczeniem wydarzenia była międzypokoleniowa potańcówka integracyjna z Ambasadorką Głosu Seniora Wirginią Szmyt DJ-Wiką.

Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem m.in. Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, Prezydenta Miasta Krakowa, Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów.

(wm)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca